Ako sa žena zmení materstvom? Patchwork v bielej je temno-krásna kniha o krehkosti a sile

ASPEKT vyberá z recenzie Denisy Ballovej

ASPEKT vyberá z recenzie na knihu Jany Bodnárovej Patchwork v bielej, ktorú napísala Denisa Ballová pre Denník N.

***

Nie je to jednoduchá kniha. Má síce jednoduchý jazyk, no ten je len jedným z prostriedkov, s ktorým spisovateľka Jana Bodnárová pracuje. Finalistka desiatky Anasoft Litera totiž svoju poslednú knihu Patchwork v bielej napísala obrazom. Vďaka tomu jej novela patrí medzi najoriginálnejšie diela súčasnej slovenskej literatúry.

Prispieva k tomu hneď niekoľko vecí. Bodnárová je presvedčivá so svojím príbehom a sebavedomá vo svojom písaní o ženskej skúsenosti. Venuje sa predovšetkým materstvu a vzťahu medzi matkou a dieťaťom.

Kvitne, uvädá a znova vzklíči

Napriek tomu, že Patchwork v bielej nie je rozsiahla kniha, zmestí sa do nej celý život, za ktorým sa obhliada rozprávačka Ota. Tá spomína na obdobie, keď sa jej rodina rozrástla o dvojičky.

Bodnárová si nevystačí s lineárnosťou deja, a preto sa v jej knihe prelína minulý čas s prítomným, rozvetvuje sa do strán akoby neskrotne, no živo – bujnie, kvitne, uvädá, aby potom vzklíčil nanovo.

Autorka pracuje s metaforou rastlín, aby zobrazila pominuteľnosť aj krehkosť bytia, no zároveň aj jeho krásu a pestrosť.

„Stále a stále ten patchwork spomienok. Čo iné sú pohyby mysle v spomínaní ako pestrá patchworková deka, ktorá vlastne tiež pripomína botanický sen: bláznivé mäsožravé kvety, tŕnisté ruže, bodliaky, potom hodvábne trávy, papradia, snežienky, ľalie, barokové hortenzie a orgovány… Ota za kvetmi videla obrazy, metafory svojho života.“

Patchwork v bielej tvorí sled scén. Tie sprevádzajú ukážky z tvorby Evy Moflárovej, ktoré umocňujú náladu Bodnárovej prózy. Sú čiernobiele, ponuré, smutné. Príznačne dopĺňajú knihu o blízkosti a odcudzení, a hlavne o bolesti a samote.

***

Prečítajte si celú recenziu.

Knihu Jany Bodnárovej Patchwork v bielej objednávajte TU.

 
Ako citovať tento článok:

red. Ako sa žena zmení materstvom? Patchwork v bielej je temno-krásna kniha o krehkosti a sile In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 29/05/2023. Získané 23/05/2024 - 15:34. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/ako-sa-zena-zmeni-materstvom-patchwork-v-bielej-je-temno-krasna-kniha-o-krehkosti-s