Autorské čítanie Jaroslavy Blažkovej v Bratislave

Vydavateľstvá ASPEKT a Q111 pozývajú na autorské čítanie Jaroslavy Blažkovej

KEDY: pondelok 24. novembra o 17.00
KDE: kníhkupectvo Panta Rhei, Vysoká 2A, Bratislava

Čítať z tvorby Jaroslavy Blažkovej bude herečka Zuzana Kronerová.

Hoci Jaroslava Blažková (1933) žije od roku 1968 v kanadskom exile, jej dielo je stálou a stále čítanou súčasťou slovenskej literatúry pre všetky generácie. Poznáme ju ako nezabudnuteľnú autorku kultovej novely Nylonový mesiac zo 60. rokov a mnohých kníh pre deti a mládež, ale aj ako dvojnásobnú finalistku literárnej ceny Anasoft litera: v roku 2006 s knihou Happyendy (Cena čitateľov SME) a v roku 2014 s knihou To decko je blázon (Z denníka rozmaznanej dcérušky). Jaroslava Blažková je spoločne s Janou Juráňovou nominovaná aj na Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Literatúra.

 

Čítajte aj:

Kamarátky na voľné chvíle
Na dlhé jesenné večery ponúkame rovno štyri kamarátky naraz – jednu knižku, jednu spisovateľku a dve knižné hrdinky Minku a Pyžaminku. Dobrodružstvá pre deti a ich dospelých predstaví úryvok z knihy Minka a Pyžaminka.

 

Čítanie o šťastných koncoch
„Môžeš si nás teda predstaviť takto. Žijeme na tej našej ulici v bermudskom trojuholníku. V domci oproti naľavo bývajú Holanďania, on bývalý školník, ona veľká semetrika, diriguje to tam ráznou rukou. Obom ťahá na osemdesiatku, školník má leukémiu. Počúvam naňho veľké sťažnosti. Buď spí, alebo si v suteréne leští topánky do krematória. Už sa nevie dočkať a baba zúri. Zatiaľ čo on je pod schodmi, ona hore chystá pomstu. Vymýšľa, kam si spolu vyrazia.“ Prečítajte si úryvok z knihy Jaroslavy Blažkovej Happyendy.

 

Ochutnávka z knihy ... ako z gratulačnej karty...
Pripravili sme pre vás kúsok Nylonového mesiaca – úryvok z novely Jaroslavy Blažkovej, ktorý vyšiel v zbierke ... ako z gratulačnej karty...

O knižke ... ako z gratulačnej karty... písali aj Irena Lifková a Zora Prušková.

 

Prečo mám takú ostrú pamäť? Rozhovor s Jaroslavou Blažkovou
„Roky a roky som bola autorkou dlhých, podrobných listov na najrozličnejšie adresy. Bola som zvyknutá zdôveriť sa so všetkým, čo som zažila, čo sa okolo mňa deje, s mnohými podrobnosťami. Ani som si veľmi neuvedomovala, že to bola zástupná forma mojej literatúry.“ Čítajte v rozhovore Ľuboša Juríka s Jaroslavou Blažkovou.

 

***

  

 

Projekt Podpora rozvoja rodovej kompetencie prostredníctvom publikačno-vzdelávacích aktivít bol podporený sumou 80928 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Podpora rozvoja rodovej kompetencie prostredníctvom publikačno-vzdelávacích aktivít je Posilnenie kapacít MVO a zlepšenie podmienok na fungovanie občianskej spoločnosti.

 

Príloha: 
Ako citovať tento článok:

red. Autorské čítanie Jaroslavy Blažkovej v Bratislave In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 05/11/2014. Získané 22/02/2024 - 19:57. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/autorske-citanie-jaroslavy-blazkovej-v-bratislave