Barbora Hrínová a Jana Juráňová o knihe Jednorožce

Záznam z prezentácie knihy Jednorožce

Ako sa autorka a scenáristka Barbora Hrínová spoznala s aspekťáčkami? Čo s tým má spoločné Hana Gregorová? Vypočujte si záznam z prezentácie knihy Jednorožce (ASPEKT 2020), kde sa Barbora Hrínová rozprávala so spisovateľkou, prekladateľkou a vydavateľkou Janou Juráňovou.

„Začala som písať, keď som mala trinásť-štrnásť rokov a uverejňovala som svoje prvé pokusy v literárnych časopisoch ako Dotyky a pod. Vtedy som si aj vyhliadla jedinú školu, na ktorej sa u nás dá učiť písať, a prežila som gymnázium s tým, že tam pôjdem študovať. Potom som strávila päť rokov na VŠMU, kde som sa v ateliéri dramaturgie a scenáristiky učila, ako napísať celovečerný film. To bolo super, ale po skončení sa s takou špecializáciou ťažšie hľadalo uplatnenie,  tak som sa rôzne hľadala aj som skúšala robiť rôzne veci, písala som pre rozhlas, pre televíziu a som rada, že sa mi napokon podarilo vrátiť k literárnej tvorbe,“ hovorí Hrínová.

 

 

Kniha Jednorožce sa dostala do desiatky literárnej ceny Anasoft litera 2021 a je aj medzi nominovanými titulmi v čitateľskej ankete Knižnej revue Kniha roka 2020 v kategórii Debut roka / Kniha roka pre deti a mládež.

V zbierke Jednorožce prináša Barbora Hrínová (1984) osem poviedok a v nich výrazný generačný pohľad. Jej skúsenosť však nie je viazaná len na mladšiu generáciu. „Postavy sú aj nie sú z tohto sveta a mnohé je tu queer, ale zas nie výnimočné, veď aj čudo môže mať masový výskyt. V Jednorožcoch však čudo nie je na objednávku ani mainstreamové. Autorka nenapĺňa očakávania diktované alebo nenápadne podsúvané kultúrnym priestorom, v ktorom žije. Zato však onen priestor zrkadlí veľmi presne a trefne, bez ohľadu na to, či nás zavedie do kaviarne, chalupy na dedine, prenajatého bytu, alebo na psychiatriu a bez ohľadu na to, či sme práve v Bratislave, Tbilisi, alebo vo východoslovenskej dedine. Vo svojom písaní nezaprie pôsobenie v oblasti filmovej, televíznej a rozhlasovej tvorby, ale ani skúsenosti s prózou, veď je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka,“ uviedla o knihe Jana Juráňová.

Knihu Jednorožce si môžete objednať v papierovej a elektronickej podobe.

Video pripravila Jaroslava Jelchová.

Záznam z prezentácie knihy 27. augusta 2020 v letnej čitárni U červeného raka v Bratislave.

 

Ako citovať tento článok:

red. Barbora Hrínová a Jana Juráňová o knihe Jednorožce In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 29/01/2021. Získané 26/05/2024 - 21:12. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/barbora-hrinova-jana-juranova-o-knihe-jednorozce