Barbora Hrínová: Všetko je trochu neisté a ľahko spochybniteľné

Záznam z prezentácie knihy Jednorožce

„Môj zámer bol hovoriť o témach ako neistota, ktorá je veľmi typická pre dobu, ktorú sme žili, a teraz možno ešte viac. A možno je to aj vnútorná téma, ktorú pozorujem v sebe, tým viac si ju všímam v okolí a potom sa ju snažím pretaviť do postáv.

Neistota sa týka hľadania rôznych vecí. Väčšinou sú to univerzálne témy ako hľadanie lásky alebo hľadanie uznania, uplatnenia cez prácu, pričom poviedky sú zasadené v súčasnosti, takže všetko je trochu neisté, ľahko spochybniteľné a strácajúce sa,“ hovorí autorka a scenáristka Barbora Hrínová o svojej debutovej zbierke Jednorožce (ASPEKT 2020).

Pozrite si video z prezentácie knihy, kde sa rozprávala so spisovateľkou prekladateľkou a vydavateľkou Janou Juráňovou.

 

 

Kniha Jednorožce sa dostala do desiatky literárnej ceny Anasoft litera 2021 a je aj medzi nominovanými titulmi v čitateľskej ankete Knižnej revue Kniha roka 2020 v kategórii Debut roka / Kniha roka pre deti a mládež.

V zbierke Jednorožce prináša Barbora Hrínová (1984) osem poviedok a v nich výrazný generačný pohľad. Jej skúsenosť však nie je viazaná len na mladšiu generáciu. „Postavy sú aj nie sú z tohto sveta a mnohé je tu queer, ale zas nie výnimočné, veď aj čudo môže mať masový výskyt. V Jednorožcoch však čudo nie je na objednávku ani mainstreamové. Autorka nenapĺňa očakávania diktované alebo nenápadne podsúvané kultúrnym priestorom, v ktorom žije. Zato však onen priestor zrkadlí veľmi presne a trefne, bez ohľadu na to, či nás zavedie do kaviarne, chalupy na dedine, prenajatého bytu, alebo na psychiatriu a bez ohľadu na to, či sme práve v Bratislave, Tbilisi, alebo vo východoslovenskej dedine. Vo svojom písaní nezaprie pôsobenie v oblasti filmovej, televíznej a rozhlasovej tvorby, ale ani skúsenosti s prózou, veď je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka,“ uviedla o knihe Jana Juráňová.

Knihu Jednorožce si môžete objednať v papierovej a elektronickej podobe.

Video pripravila Jaroslava Jelchová.

Záznam z prezentácie knihy 27. augusta 2020 v letnej čitárni U červeného raka v Bratislave.

Ako citovať tento článok:

red. Barbora Hrínová: Všetko je trochu neisté a ľahko spochybniteľné In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 29/01/2021. Získané 21/05/2024 - 11:32. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/barbora-hrinova-vsetko-je-trochu-neiste-lahko-spochybnitelne