Československé sesterstvo – staršie ako republika

Spolupráca a vzájomná podpora slovenských a českých žien je, pravdaže, omnoho staršia ako republika. „My strán cesty túžobne hľadeli sme za nimi, aj ony obzreli sa na nás a volajú nás so sebou...“ Napísala v roku 1897 o obdivnom vzťahu slovenských žien k českým šéfredaktorka prvého ženského časopisu Dennica Terézia Vansová. O sto rokov neskôr sme spolu s disidentkou Jiřinou Šiklovou ženskú spoluprácu na slovensko-českom feministickom časopise Aspekt postavili „proti mužskej politike delenia“. Storočnicu republiky a láskyplné i svárlivé sesterstvo jej ženských si spolu s vami pripomenieme časopisom, knižkami a rozhovorom v obývačkovej knižnici ASPEKTU. Privíta vás mačacia trojka a aspekťáčky Jana Juráňová, Zuzana Maďarová a Eva Gatialová. Vansovú a Gregorovú číta Ingrid Timková. Využite aj možnosť zaregistrovať sa do knižnice ASPEKTU úplne zadarmo.

KEDY: nedeľa 28. októbra, 16.00 – 20.00
Čítať budeme dvakrát, o 17.00 a 19.00.

KDE: knižnica ASPEKTU, Mýtna 38, Bratislava

Podujatie je súčasťou druhého ročníka „bytového festivalu" Cez prah/Přes práh, ktorý organizujú časopis Kapitál, literarnyklub.sk a Foajé. Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa sa otvoria 4 byty z medzivojnového obdobia a ponúknu závan atmosféry 1. Československej republiky. Viac o podujatí nájdete TU.

 

Tešíme sa na stretnutie!
 

Príloha: 
Ako citovať tento článok:

red. Československé sesterstvo – staršie ako republika In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 25/10/2018. Získané 14/06/2024 - 02:22. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/ceskoslovenske-sesterstvo-starsie-ako-republika