Čítanie z poviedky Barbory Hrínovej Chémia

Záznam z prezentácie knihy Jednorožce

„Otočila kľúčom a vyzliekla sa. Keď si dala dole podprsenku, z ľavého košíčka vypadlo niekoľko vypchávok a zvinuté ponožky.

Stále nemohla zniesť ten pohľad. Jedno bolo vyvinuté možno až príliš, druhé takmer nebolo. Zo skúseností z dievčenských šatní a z internetu vedela, že máloktorá ich má presne rovnako veľké. Dve identické prsia na svete neexistujú. Ale išlo o mieru. U nej bol rozdiel príliš veľký. Na mieste ľavého prsníka bol iba neveľký výstupok korunovaný svetlou ružovou škvrnou, ktorá podčiarkovala celkový dojem: nepodarok. Pripomínal hrudník žien po mastektómii a tie podľa nej obvykle so sexuálnym životom skoncovali. Ona s ním poriadne ani nezačala. Ani pushupka nestačila, aby sa vytvoril dojem rovnakosti. Vkladala si do nej rôzne vypchávky, niekedy aj ponožky. Zvinuté do seba vedeli zdvihnúť objem o celé číslo.“

 

 

Herečka Juliana Johanidesová číta z poviedky Chémia, ktorá vyšla v debutovej zbierke Barbory Hrínovej Jednorožce (ASPEKT 2020).

Barbora Hrínová získala za knihu Jednorožce literárnu cenu Anasoft litera 2021 a Cenu René. Zbierka sa dostala medzi nominované tituly v čitateľskej ankete Knižnej revue Kniha roka 2020 v kategórii Debut roka / Kniha roka pre deti a mládež.

V zbierke Jednorožce prináša Barbora Hrínová (1984) osem poviedok a v nich výrazný generačný pohľad. Jej skúsenosť však nie je viazaná len na mladšiu generáciu. „Postavy sú aj nie sú z tohto sveta a mnohé je tu queer, ale zas nie výnimočné, veď aj čudo môže mať masový výskyt. V Jednorožcoch však čudo nie je na objednávku ani mainstreamové. Autorka nenapĺňa očakávania diktované alebo nenápadne podsúvané kultúrnym priestorom, v ktorom žije. Zato však onen priestor zrkadlí veľmi presne a trefne, bez ohľadu na to, či nás zavedie do kaviarne, chalupy na dedine, prenajatého bytu, alebo na psychiatriu a bez ohľadu na to, či sme práve v Bratislave, Tbilisi, alebo vo východoslovenskej dedine. Vo svojom písaní nezaprie pôsobenie v oblasti filmovej, televíznej a rozhlasovej tvorby, ale ani skúsenosti s prózou, veď je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka,“ uviedla o knihe Jana Juráňová.

Knihu Jednorožce si môžete objednať v papierovej a elektronickej podobe.

Video pripravila Jaroslava Jelchová.

Záznam z prezentácie knihy 27. augusta 2020 v letnej čitárni U červeného raka v Bratislave.

 

Ako citovať tento článok:

red. Čítanie z poviedky Barbory Hrínovej Chémia In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 29/01/2021. Získané 24/06/2024 - 02:01. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/citanie-z-poviedky-barbory-hrinovej-chemia