Čo čítame: Kalendárka

„Ktorá z vás už s ňou má skúsenosti, vie, že reklamný slogan: Toto nie je obyčajný kalendár, toto je Kalendárka! sedí. Práve teraz vyšlo už jej desiate pokračovanie. Ilustrácie a obálku tentoraz urobila Lulu Mendelová, editorkou obsahu je Jana Cviková. Áno, obsahu, Kalendárka (vydáva ASPEKT) totiž neponúka len dátumy.

Opäť v nej nájdete výber úryvkov z viacerých starších aj novších kníh či textov. (...) A keď si myslíte, že ste ich už na prvý dotyk prečítali všetky, vždy nájdete čosi, čo ste si predtým nevšimli, zašité medzi marcom a aprílom alebo len tak, uprostred leta. O čítanie s nadhľadom, iróniou a humorom je teda postarané. Aj o to, aby ste nezabudli na dôležité dni. Niektoré, napríklad Deň starej Blažkovej proti šibaniu a oblievaniu žien, totiž nikde inde nenájdete. A zrejme, ani toľko lásky, lebo ako sa píše v knihe Shulamith Firestonovej: ´Feministická kniha, ktorá sa nezaoberá láskou, by bola politický omyl.´ Prečo? Nájdete v Kalendárke."

Celý článok Jany Močkovej o Kalendárke 2013 vyšiel v denníku SME 2. decembra 2012.

Ako citovať tento článok:

red. Čo čítame: Kalendárka In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 06/12/2012. Získané 20/02/2024 - 16:48. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/co-citame-kalendarka