Čo ťa zamestnáva v čase korony?

Výzva na zviditeľnenie neviditeľnej práce počas pandémie
Pandémia nám ukazuje, ako veľmi náš individuálny život aj celá spoločnosť závisia od starostlivosti, ktorú vykonávajú predovšetkým ženy. Či už ide o slabo platenú prácu v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, alebo aj v takých obyčajných“ potravinách, prípadne neplatenú prácu v domácnostiach, vďaka starostlivosti dokážeme prežiť a žiť lepšie. 
 
 
1822
 
 
Opatrenia, ktoré na podporu práce realizuje štát, sa však práci súvisiacej so starostlivosťou zaryto vyhýbajú. My sa jej vyhýbať nechceme. Chceme o nej počuť, písať a hovoriť a žiadať pre starostlivosť a ľudí, čo ju vykonávajú, náležité ocenenie. Vyhlasujeme preto výzvu, prostredníctvom ktorej môžeme vzájomne zdieľať skúsenosti s tým, čo všetko nás zamestnávalo počas pandémie a uniklo pozornosti verejnosti. Vrátane starostlivosti o iných alebo o vlastné duševné a fyzické zdravie. 
 
Nech toto MDŽ, najbližšie týždne, mesiace a roky patria starostlivosti.
 
Ako sa zapojiť do výzvy?
 

1. Napíšte na aspekt(zavinac)aspekt(bodka)sk, čo všetko vás zamestnáva v čase korony. Ako sa staráte o deti, keď sú zatvorené školy? Umožnil vám zamestnávateľ pracovať z domu? Ako sa zmenila vaša platená práca? A čo tá neplatená? Staráte sa o starších členov rodiny či o deti svojich detí? Má sa kto postarať o vás? Učíte na diaľku alebo ťaháte nekonečné smeny v nemocnici? Podarilo sa vám udržať si príjem? Ako sa staráte o seba?

2. Ak nechcete písať, pošlite nám fotku alebo obrázok, ktorý vašu skúsenosť ilustruje. Miesto, kam sa chodíte nadýchnuť, kde sa cítite v bezpečí alebo naopak, kde sa cítite najviac vyťažene.

3. My vaše príbehy a obrázky zozbierame, redakčne upravíme a budeme postupne uverejňovať na www.aspekt.sk

4. Spoločne vytvoríme (aspoň virtuálny) priestor, kde môžeme zdieľať svoje skúsenosti aj starosti so starostlivosťou a nahlas verejne hovoriť o tom, čo je pre nás a pre spoločnosť dôležité.

 
Tešíme sa na vaše príbehy!
 
aspekťáčky
 
 

 

Ako citovať tento článok:

red. Čo ťa zamestnáva v čase korony? In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 07/03/2021. Získané 26/05/2024 - 13:01. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/co-ta-zamestnava-v-case-korony