Feministické koalície

Budapeštianska kancelária Friedrich Ebert Stiftung zorganizovala 26. – 27. novembra 2012 v rámci svojho rodového programu v krajinách východnej a strednej Európy seminár o budovaní koalícií. Čo je koalícia? Prečo utvárame koalície? Ako ich utvárame? Čo nám koalície prinášajú? A o čo nás pripravujú?

Dvadsať účastníčok z Estónska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska dva dni diskutovalo o koalíciách, teórii aj vlastných skúsenostiach s ich budovaním v jednotlivých krajinách. Ak pred organizáciou či sociálnym hnutím nestojí jasná výzva vytvoriť koalíciu s ďalšími partnermi, takéto cvičenie sa môže zdať aj samoúčelné. Preto bolo skôr cvičením v politickej taktike a stratégii v dlhodobom výhľade. A príležitosťou vymeniť si informácie o dianí v jednotlivých krajinách.

Alarmujúca je najmä situácia v Maďarsku. Po schválení volebných zákonov, ktoré robia všetko pre to, aby v najbližších voľbách opäť zvíťazila súčasná vládna strana Viktora Orbána, Fidesz, je podľa môjho názoru dôležité klásť si otázku, na akom mieste feministickej agendy sú kvóty pre ženy v politike. Zástupkyne Maďarskej ženskej loby, organizácie NaNE, ktorá pracuje so ženami zažívajúcimi násilie, aj novej organizácie Nők lázadása (Vzbura žien), zdá sa, v žiadnej z agend nepoľavujú, ale nastoľujú ich s ešte väčšou vehemenciou, na častých demonštráciách, koalične. Mobilizujúca bola najmä demonštrácia 16. septembra pred parlamentom, na ktorej zúčastnené protestovali proti výrokom poslanca Istvána Vargu. Ten v kontexte diskusie o občianskom návrhu zákona o násilí páchanom na ženách v denníku Népszabadság uviedol, že ženy v Maďarsku majú v prvom rade porodiť ´otčine´ jedno, dve deti a až potom sa venovať platenej práci v zamestnaní. Svoju úvahu zavŕšil tvrdením, že „ak by sa v rodine narodili tri alebo štyri deti, členovia rodiny by sa navzájom viac rešpektovali a problém násilia v rodine by tak vôbec neexistoval“.
Deň po skončení seminára ma priateľka vedie do LGBTQ komunitného priestoru KLIT. Adresa nie je verejná, skúsenosť s útokmi na teplé podniky radí byť obozretnými. Sme tu len štyri, rozprávame sa o všetkom možnom, pozeráme si fotky z akcií, na ktorých hrali bubeníčky a bubeníci samby. Boli na pochode proti násiliu páchanému na ženách v nedeľu 25. novembra v Budapešti, boli aj na bratislavskom Pride. Priliehavý záver dní diskusií o možnosti existencie koalícií.

Ako citovať tento článok:

red. Feministické koalície In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 08/01/2013. Získané 25/07/2020 - 16:57. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/feministicke-koalicie