Feminizmus do vrecka na festivale fjúžn

Máte hladné vrecká? Spoznajte Feminizmus do vrecka, knihu americkej teoretičky a aktivistky bell hooks. V rámci deviateho ročníka festivalu nových menšín fjúžn vám knihu predstaví jej prekladateľka Jana Juráňová, literárny vedec Adam Bžoch a autorka výtvarného spracovania knihy Lulu Mendelová. Podujatie bude moderovať autorka úvodu knihy Jana Cviková.

KEDY: pondelok 14. apríla 2014, 18.00 hod.
KDE: kaviareň A4, Karpatská 2, Bratislava

Na záver stretnutia porozpráva o feminizme aj spisovateľka Irena Brežná, s ktorou sa spojíme virtuálne. Po panelovej diskusii bude nasledovať adaptácia jej poviedky List čiernemu synovi v podaní Bábkového divadla na Rázcestí z Banskej Bystrice.

 

Feminizmus do vrecka. O zanietených politikách je popularizačná príručka o praxi a teórii feminizmu, ktorá ponúka „iný pohľad“ na feminizmus. Na základe dlhoročnej skúsenosti ju na začiatku tohto tisícročia napísala charizmatická feministická čierna aktivistka a teoretička z USA bell hooks. Kniha je kritikou spoločnosti, ako aj kritikou namierenou dovnútra feministického hnutia. Pýta sa, prečo feminizmus nezaujal široké vrstvy obyvateľstva a čo dnes môžeme urobiť, aby sa to zmenilo. Autorka bell hooks ponúka neobvyklý podhľad na témy ako spiritualita, partnerstvo a manželstvo, láska, reprodukčné práva žien, práca či násilie, teda témy, ktoré sú častým predmetom rozhovorov v súkromí i vo verejnom priestore.
*
Kto sa bojí feminizmu? Čítajte úvod Jany Cvikovej ku knihe Feminizmus do vrecka a diskutujte.
*
Kto je bell hooks? Spoznajte autorku knihy Feminizmus do vrecka. Čítajte a diskutujte.
*
Prečo stojí za to čítať Feminizmus do vrecka? Pretože je to jednoduchá, ale nezjednodušujúca knižka. Pretože vyvracia mýty a stereotypy o feminizme, hovorí o všetkých možných témach a hovorí o nich otvorene. Pretože používa ľavicový jazyk, je napísaná zo skúsenosti, a nie od akademického stola. Pretože v nej možno nájsť paralely so situáciou počas reálneho socializmu a pretože je veľmi pekná. Čítajte rozhovor s prekladateľkou Janou Juráňovou a editorkou Janou Cvikovou o jedinej otázke a príďte položiť svoje otázky.
*
Že vraj feministky sú feministkami preto, lebo sú škaredé? Už ste to počuli?
Že vraj feministky sú feministkami preto, lebo sú škaredé a neatraktívne. Naozaj? Ako je to s feminizmom a krásou v skutočnosti, sa dočítate v knižke Feminizmus do vrecka. Čítajte a diskutujte.
*
Že vraj feministky nenávidia mužov? Už ste to počuli? Že vraj feministky nenávidia mužov. Naozaj? Dozviete sa v knižke Feminizmus do vrecka. Čítajte a diskutujte.
*
Že vraj feministky sú frigidné? Už ste to počuli? Že vraj feministky sú frigidné a asexuálne. Naozaj? Ako je to s feminizmom a sexualitou v skutočnosti, sa dočítate v knižke Feminizmus do vrecka. Čítajte a diskutujte.
*
Že vraj feministky pálili podprsenky? Už ste to počuli? Že vraj feministky kedysi kdesi pálili podprsenky. Naozaj? A prečo? Čítajte bell hooks Feminizmus do vrecka. Čítajte a diskutujte.

 

V spolupráci s:

 

 

S finančným prispením:

  

 

Projekt Podpora rozvoja rodovej kompetencie prostredníctvom publikačno-vzdelávacích aktivít bol podporený sumou 80928 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Podpora rozvoja rodovej kompetencie prostredníctvom publikačno-vzdelávacích aktivít je Posilnenie kapacít MVO a zlepšenie podmienok na fungovanie občianskej spoločnosti.

 

Príloha: 
Ako citovať tento článok:

red. Feminizmus do vrecka na festivale fjúžn In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 01/04/2014. Získané 16/07/2024 - 20:59. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/feminizmus-do-vrecka-na-festivale-fjuzn