Filmy a výstava o holokauste gejov a lesieb

Iniciatíva Inakosť a Filmový festival inakosti

pozývajú

na podujatia, ktoré upriamujú pozornosť na nacistické prenasledovanie tisícok gejov a lesieb, ich vraždenie v koncentračných táboroch, ako aj vznik prvej organizácie na ochranu práv homosexuálov.

* premietanie vojnovej drámy Bent
KEDY: v utorok 8. februára o 19:00 hod.
KDE: Filmová a televízna fakulta VŠMU na Svoradovej ulici v Bratislave

Gej Max (Clive Owen) si užíva dekadentný život v Berlíne 30. rokov. Neskôr ho ale zatkne gestapo a ocitne sa vo vlaku do koncentračného tábora.

* putovná fotografická výstava Berlín-Jogjakarta
KEDY: v piatok 11. februára o 18:00 hod. (do 25. februára)
KDE: OPEN Gallery na Baštovej ulici v Bratislave

„Výstava v prvej časti ukazuje krutosti hitlerovského režimu, v druhej časti predstavuje Jogjakartské princípy, prvý medzinárodný dokument týkajúci sa sexuálnej orientácie a rodovej identity. Pozývame tak ľudí na výlet do dvoch období a na dva kontinenty, zažiť kontrast tragédie a nádeje cez pútavé osobné príbehy gejov a lesieb," komentoval Ján Benec z Inakosti.

* premietanie dokumentárneho filmu Paragraf 175
KEDY: v piatok 25. februára o 19:00 hod.
KDE: OPEN Gallery na Baštovej ulici v Bratislave

Mnohé lesby a gejov odsúdili v nacistickom Nemecku na základe paragrafu 175 - nariadenia proti sodomii. Vyše desaťtisíc homosexuálov deportovali do koncentračných táborov. Piati muži a jedna žena, kedysi označení ružovým trojuholníkom, rozprávajú o táboroch smrti.

Vstup na premietania a výstavu je bezplatný.

Podujatia sa uskutočnia v rámci projektu Berlín-Jogjakarta. Patronát nad projektom prevzali podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel a verejný ochranca práv Pavel Kandráč. Viac informácií o filmoch a projekte Berlín-Jogjakarta nájdete na stránkach www.inakost.skwww.ffi.sk.

Ako citovať tento článok:

red. Filmy a výstava o holokauste gejov a lesieb In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 07/08/2011. Získané 02/07/2020 - 12:27. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/filmy-vystava-o-holokauste-gejov-lesieb