Gratulujeme Barbore Hrínovej k cene Anasoft litera 2021

Literárnu cenu Anasoft litera 2021 získala spisovateľka Barbora Hrínová za knihu Jednorožce, ktorú sme vydali v Knižnej edícii ASPEKT. Autorke srdečne gratulujeme a želáme veľa vnímaných čitateľov a čitateliek. Tešíme sa, že po dvanástich aspektovských tituloch, ktoré sa dostali do finále Anasoft litera, sa naša knižná edícia môže pochváliť aj samotným ocenením.

O laureátke Anasoft litera rozhodla odborná porota,  ktorú tvorili spisovateľka, česká literárna historička, scenáristka a prekladateľka Radka Denemarková, poetka, prekladateľka, filmová kritička a teoretička Mária Ferenčuhová, publicista a literárny kritik Patrik Garaj, poľský literárny vedec Rafał Majerek a literárna vedkyňa Marta Součková. „To, čo je nebadateľné a často považované za periférne alebo menejcenné, sa v knihe Barbory Hrínovej Jednorožce dostáva do centra pozornosti,“ vysvetlila odborná porota svoju voľbu. „Hrínová nám ukazuje, že krehkosť, ktorú máme tendenciu prehliadať, môže byť hodnotou. Citlivosť v jej debutových poviedkach nie je prezentovaná ako zlyhanie, ale je presvedčivo tvarovaná ako základný atribút ľudskosti. Hrínová píše o inakosti, neexotizuje ju však ani neexploatuje, a práve preto nám umožňuje prijať rozličné spôsoby života či hľadania identity.“ (www.anasoftlitera.sk)

Ako o Jednorožcoch napísala spisovateľka a vydavateľka Jana Juráňová, „Postavy sú aj nie sú z tohto sveta a mnohé je tu queer, ale zas nie výnimočné, veď aj čudo môže mať masový výskyt. V Jednorožcoch však čudo nie je na objednávku ani mainstreamové. Autorka nenapĺňa očakávania diktované alebo nenápadne podsúvané kultúrnym priestorom, v ktorom žije. Zato však onen priestor zrkadlí veľmi presne a trefne, bez ohľadu na to, či nás zavedie do kaviarne, chalupy na dedine, prenajatého bytu, alebo na psychiatriu a bez ohľadu na to, či sme práve v Bratislave, Tbilisi, alebo vo východoslovenskej dedine.“

Gratulujeme aj spisovateľke Veronike Šikulovej, ktorá získala Cenu čitateľov a čitateliek za knihu Tremolo ostinato z vydavateľstva SLOVART. V neposlednom rade gratulujeme všetkým autorkám a autorovi z finálovej päťky – Jane Juráňovej, Richardovi Pupalovi a Alte Vášovej – a čitateľstvu k dobrej literatúre.

Jednorožce získali aj cenu RENÉ stredoškoláčiek a stredoškolákov.

 

Knižná edícia ASPEKT v cene Anasoft litera

Na 25. výročie od vydania svojej prvej knihy sa Knižná edícia ASPEKT môže pochváliť cenou Anasoft litera a 12 titulmi v desiatke tohto literárneho ocenenia:

JANA BODNÁROVÁ: Okrem knihy Koža (e-kniha), ktorá sa stala súčasťou finálovej päťky v roku 2020, spisovateľka Jana Bodnárová zaujala odbornú porotu titulom Takmer neviditeľná (ASPEKT 2008). V roku 2019 porota upriamila pozornosť aj na Bodnárovej fragmentárnu prózu NOCturná (Trio Publishing 2018).

IRENA BREŽNÁ: Román švajčiarsko-slovenskej spisovateľky Ireny Brežnej Nevďačná cudzin(k)a v preklade Jany Cvikovej získal nomináciu za rok 2016.

BARBORA HRÍNOVÁ: Debutová zbierka Jednorožce (2021, e-kniha) oslovila odbornú porotu a získala cenu Anasoft litera 2021.

JANA JURÁŇOVÁ: Knihy Jany Juráňovej boli do finálovej desiatky nominované päťkrát. Porotu si získal román Orodovnice (2006), o dva roky neskôr zaujala bodkovaná parabiografická próza Žila som s Hviezdoslavom (2008, 2010, e-kniha), o rok nato súbor poviedok Lásky nebeské (2010), v roku 2013 próza Nevybavená záležitosť (2013, e-kniha) a v tomto roku sa román Naničhodnica (e-kniha) dostal do finálovej päťky.

JAROSLAVA BLAŽKOVÁ: Prečítať si môžete knihu Jaroslavy Blažkovej Happyendy (2005, 2007, e-kniha), ktorá získala v rámci ceny Anasoft litera 2005 Cenu čitateliek a čitateľov denníka SME. V roku 2014 vo finálovej desiatke figurovala jej kniha To decko je blázon (Zo spomienok rozmaznanej dcérušky) z vydavateľstva Q111.

ETELA FARKAŠOVÁ: V roku 2006 sa do finálovej desiatky dostala próza Etely Farkašovej Stalo sa (2005), ktorú si teraz môžete prečítať v elektronickej podobe. S predchádzajúcim románom Scenár (Vydavateľstvo SSS 2017) sa autorka stala laureátkou ceny Anasoft litera. V tomto roku bola v desiatke literárnej ceny Farkašovej prepracovaná novela Záchrana sveta podľa G. (Vydavateľstvo SSS 2020).

INGE HRUBANIČOVÁ: Kniha Inge Hrubaničovej Láska ide cez žalúďok (2007) sa stala súčasťou výberovej desiatky v roku 2008.

 

 

Ako citovať tento článok:

red. Gratulujeme Barbore Hrínovej k cene Anasoft litera 2021 In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 13/10/2021. Získané 10/07/2024 - 17:54. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/gratulujeme-barbore-hrinovej-k-cene-anasoft-litera-2021