Irena Brežná v Ruskej provincii

Stredoeurópsky dom fotografie a ASPEKT

pozývajú

na stretnutie so spisovateľkou Irenou Brežnou v rámci výstavy fotografa Valerija Ščekoldina Ruská provincia.

KEDY: piatok 29. apríla 2011 o 18.00 hod.
KDE: Stredoeurópsky dom fotografie, Prepoštská 4, Bratislava

Vstupné 2 €. V cene vstupného je výstava, čítanie Ireny Brežnej, čaj, káva a okrem románu Ireny Brežnej o detstve v totalite Na slepačích krídlach si môžete výhodne kúpiť aj ďalšie knižky, ktoré tiež odporúča Ústav pamäti národa.

Irena Brežná s čečenskými ženami na fotografii Valerija Ščekoldina.

Švajčiarska spisovateľka slovenského pôvodu Irena Brežná spolupracovala s ruským fotografom Valerijom Ščekoldinom na viacerých reportážach. Niektoré z nich sú súčasťou pripravovanej zbierky reportáží a esejí, ktorá vyjde v slovenčine pod názvom Janíkova rodná dedina. Práve túto knižku Brežná predstaví na výstave Ščekoldinových fotografií Ruská provincia.

Irena Brežná
Narodila sa v roku 1950 v Bratislave, detstvo prežila v Trenčíne. V roku 1968 emigrovala s rodičmi do Švajčiarska, kde odvtedy žije a pracuje. Študovala slavistiku, filozofiu a psychológiu na Univerzite v Bazileji. Pracovala ako psychologička, prekladateľka a tlmočníčka z ruštiny do nemčiny, koordinátorka v Amnesty International a vojnová reportérka. Realizovala a podporovala rôzne humanitné a ženské projekty, napríklad v Guinei, Rusku, Čečensku a na Slovensku. Píše po nemecky, za svoje publicistické a literárne texty získala viacero ocenení. Je stálou prispievateľkou niekoľkých švajčiarskych a nemeckých novín a časopisov, napríklad Neue Zürcher Zeitung, Freitag, WDR. V nemčine publikovala viacero kníh, o. i. zbierku esejí a literárnych reportáží z východnej a strednej Európy pod názvom Die Sammlerin der Seelen (Zberateľka duší; Aufbau Verlag, Berlín 2003) a román Die beste aller Wellten (Edition Ebersbach, 2008; v slovenčine vyšiel pod názvom Na slepačích krídlach). Na jar 2012 vyjde jej nový román Herzlich Willkommen (Srdečne vítame). Okrem časopiseckých textov jej v slovenskom preklade vyšla v roku 1992 próza Psoriáza, moja láska (Archa, 1992). V Knižnej edícii ASPEKT jej v roku 2005 vyšla kniha próz, esejí a publicistických článkov Tekutý fetiš a v roku 2007 román Na slepačích krídlach (2. vydanie v roku 2010). Práve sa pripravuje zbierka reportáží a esejí Janíkova rodná dedina.

Valerij Ščekoldin
Narodil sa v roku 1946 v Nižnom Novgorode. Najskôr pracoval ako robotník, potom bol technikom v uľjanovskej automobilke. V súčasnosti pracuje ako fotograf a fotoreportér, žije v Moskve. Za svoju prácu získal viacero ocenení, vrátane Paris Match Award (Rusko), Press Photo Russia Reportage, Grand Prix PressPhoto Russia. Prispieval do časopisu Stern a v roku 1999 ho v Nemecku ocenil klub umeleckých riaditeľov za „Najlepšiu fotosériu publikovanú v nemeckých masmédiách" a za „Najlepšiu fotografiu publikovanú v nemeckých masmédiách". Jeho fotografie publikovali aj prestížne časopisy ako Paris Match, Stern, Spiegel, Moskovskije Novosti a ďalšie. Ščekoldinove práce vystavovali aj v Múzeu moderného umenia (MoMA, New York), Corcoran Gallery of Arts (Washington), Harry Ransom Center Texaskej univerzity (Austin), Múzeu výtvarného umenia (Santa Fé), Moskovskom dome fotografie (Moskva) či vo Francúzskej národnej knižnici (Paríž).

Ako citovať tento článok:

red. Irena Brežná v Ruskej provincii In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 07/08/2011. Získané 24/06/2024 - 01:02. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/irena-brezna-v-ruskej-provincii