Jana Juráňová a Barbora Hrínová online na festivale Ypsalon 2021

1882

Na festivale Ypsalon môžete online stretnúť aj aspektovské autorky Janu JuráňovúBarboru Hrínovú.

 

Príležitosť opýtať sa Jany Juráňovej aj na knihu Naničhodnica, ktorá sa dostala do finálovej päťky ocenenia Anasoft litera 2021, máte vo štvrtok 25. 11. 2021 o 18.00 hod.

 

Laureátku ceny Anasoft litera 2021 Barboru Hrínovú a jej zbierku Jednorožce budete vidieť a počuť vo štvrtok 25. 11. 2021 o 19.00 hod.

1884

Moderuje Dado Nagy.

Diskusie môžete sledovať z pohodlia domova, podujatie nájdete TU.

 

Program festivalu

 

 

 

 Jana Juráňová: Naničhodnica (úryvok)

Veľký Santa-Mikuláš sa pred vchodom do detského oddelenia jemne pokyvkáva, bielu obrubu má zospodu zamazanú od blata, akoby si občas vyšiel na ulicu a nasal do svojho plášťa všetku špinu sveta. Možno naozaj chodí potajomky von, tak ako Ľudmila potajomky trávi všetok svoj čas vnútri v poliklinike. Podarená dvojica – tento Santa a ona. Mohli by sa dať dokopy. Nehrozili by jej od neho žiadne hlúpe komentáre. Na nástojčivé otázky o poradí pred ambulanciou sa naučila neodpovedať, nech odpovedajú tí, čo sú v nejakom poradí. Ona k tomu nemá čo dodať, len sa otočí chrbtom. Iba keď vycíti, že si niekto kreslí prstom koliesko na čelo alebo poklepkáva po lebečnej kosti, spestrí si sedenie tým, že sa obráti a zadíva sa dotyčnej osobe do očí. Priameho pohľadu sa ľudia boja. Ľudmila sa k tejto metóde uchyľuje, len keď sa jej zdá, že si to koliesko kreslia priveľmi sebaisto. Aj ona by si mohla kresliť.

 

Naničhodnicu si môžete objednať v papierovej podobe TU a ako e-knihu TU.

 
Barbora Hrínová: Jednorožce (úryvok z poviedky Naša)
„Takže študuješ teológiu? A čo budeš, keď skončíš?“
„No farárka, nie?“ odpila si z vodky. Lujza sa nevdojak pousmiala. Dievča na ňu uprelo očarený pohľad.
„Ako sa vlastne voláš?“
„Lujza.“
„Cool meno. Ja som Anna. Nič moc, ale ešte mám šťastie, že mi nedali Mária Magdaléna...“
Čašník pozametal rozbité sklo. Zaniesol ho za bar, vzal novú tácku s objednávkami a úkosom na ne zazeral. Anna si vymenila s Lujzou pobavený pohľad. Na stole mimovoľne posunula ruku smerom k nej. Pod palcom na okraji dlane mala vytetovanú Dávidovu hviezdu.
„Nie si ty náhodou kresťanka?“ usmiala sa Lujza.
„No a?“
„Čo no a?! Teologická fakulta je s tým v pohode?“
„Spolužiaci majú občas nejaké blbé komentáre, ale ja im hovorím, že aj Ježiš bol Žid.“
„A ty si?“ dala jej kontrolnú otázku.
„Nie. Ale aj keby som bola... Boh je len jeden!“ vyhlásila.
 
Jednorožce si môžete objednať v papierovej podobe TU a ako e-knihu TU.
 
Aj v roku 25. výročia Knižnej edície ASPEKT môžete kúpou každej aspektovskej knihy podporiť vydávanie ďalších dobrých titulov. Našu prácu môžete podporiť aj pravidelným alebo jednorazovým darom TU
 
Ako citovať tento článok:

red. Jana Juráňová a Barbora Hrínová online na festivale Ypsalon 2021 In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 24/11/2021. Získané 27/05/2024 - 06:59. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/jana-juranova-barbora-hrinova-online-na-festivale-ypsalon-2021