Jana Juráňová je nominovaná na Cenu Jána Johanidesa

Spisovateľka Jana Juráňová je vo finálovej sedmičke Ceny Jána Johanidesa za najlepšie prozaické dielo uplynulých dvoch rokov. Do finále ju vybrala porota za knihu Cudzie príbehy (ASPEKT 2016). Medzi nominovanými je aj spisovateľka a feministická filozofka Etela Farkašová s knihou Scenár (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2017). Gratulujeme a držíme palce.

Cenu Jána Johanidesa udeľuje Literárne informačné stredisko (LIC) za najlepšie prozaické dielo v predchádzajúcich dvoch rokoch a najlepšie prozaické dielo mladého autora alebo autorky do 35 rokov. O tohtoročných nomináciách rozhodla porota v zložení: Dana Hučková, Peter Michalovič, Peter Darovec, Petr Minařík a Radoslav Passia. O tom, kto literárne ocenenie získa, rozhodne porota v druhom kole. Ceny odovzdajú 24. apríla 2018 v Šali.

O knihe Cudzie príbehy

Vo svojej knihe spojila známa prozaička a dramatička Jana Juráňová tri cudzie príbehy: sú civilné, uštipačné, ironické, melancholické, detailné, nahnevané, rezignované aj vyrovnané, no predovšetkým zrelé, plné rešpektu voči životnej sile svojich protagonistiek. V prózach Zuzana a zopár starcov, Obeť a Cudzí príbeh tematicky spracováva mediálnu manipuláciu, brutálnu vraždu a účelovosť vo vzťahoch, venuje sa skryto i otvorene tolerovanej sociálnej nespravodlivosti a sleduje, ako súčasný bežný život často vyrastá z vlákien minulého režimu a aké metódy klamania nám pomáhajú ukryť pred nami samotnými to, čo vidíme. 

Jana Juráňová vydala od svojho knižného debutu v roku 1993, zbierky próz Zverinec (Archa), už ďalších sedem kníh próz a románov: Siete (1996), Utrpenie starého kocúra (2000, 2012), Orodovnice (2005), Dobroš sa nemusí zastreliť (2006), Žila som s Hviezdoslavom (2008, 2010), Lásky nebeské (2010), Nevybavená záležitosť (2013); štyri z nich sa dostali do finálovej desiatky literárnej ceny Anasoft litera. Román Orodovnice získal Cenu Bibliotéky, román Žila som s Hviezdoslavom bol v slovenskej nominácii na medzinárodnú Veľkú cenu za východoeurópsku literatúru, Nevybavená záležitosť bola nominovaná na Cenu Jána Johanidesa a na Cenu Tatrabanky; kniha rozhovorov s Agnešou Kalinovou Mojich 7 životov získala Cenu E. E. Kischa. Juráňová napísala aj štyri knihy pre deti, z ktorých najpopulárnejšia je Iba baba(1999, 2002). Je autorkou viacerých divadelných a rozhlasových hier, niektoré vyšli v knižnom výbere Hry (2012). V súčasnosti sa hrajú najmä Misky strieborné, nádoby výborné (Štúdio 12, Mestské divadlo Trenčín), Reality snov, Ilona, žena Hviezdoslavova (Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici) a nová hra Tichý bič (Modrý salón SND), ktorá bola nominovaná na Cenu Literárneho fondu za pôvodné literárne dielo za rok 2015.

Objednajte si Cudzie príbehy

Cudzie príbehy ako e-kniha

 

Ako citovať tento článok:

red. Jana Juráňová je nominovaná na Cenu Jána Johanidesa In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 26/01/2018. Získané 25/07/2024 - 17:02. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/jana-juranova-je-nominovana-na-cenu-jana-johanidesa