Jana Juráňová na Pohode

Na festivale Pohoda môžete prepletať hudobné a literárne zážitky. Literárny stan Martinus.sk uvedie besedu s tohtoročnými finalistkami a finalistami prestížnej literárnej ceny Anasoft litera Dušanom Dušekom, Janou Juráňovou, Uršuľou Kovalyk, Tomášom Vargom a Svetlanou Žuchovou.

KEDY: sobota 12. júla 2014, 10.00 – 12.00 hod.
KDE: Literárny stan Martinus.sk, Festival Bažant Pohoda, Letisko Trenčín

Podujatie moderuje Mária Hejtmánková.

Do finálovej desiatky Anasoft litera za rok 2013 sa dostala Jana Juráňová s knižkou Nevybavená záležitosť, v ktorej sa cez príbeh mladej ženy na starom portréte ponára do životov iných, aby do nich vtiahla aj nás. So zmyslom pre kontrast detailne konkretizuje priestory, do ktorých jemne a hĺbavo skicuje protagonistky svojej prózy (ja-rozprávačku, Editu, Mačku, Soňu, Marišku...) a ich interakcie s okolím. V útržkoch minulosti sa tu zrkadlí súčasnosť a vice versa. Prečítajte si ukážku z knihy.

Prozaička a dramatička Jana Juráňová je do finálovej desiatky Anasoft litera nominovaná už po štvrtý raz. Za rok 2010 postúpila do finále zbierka poviedok Lásky nebeské (2010), dva roky predtým si porotu získala kniha Žila som s Hviezdoslavom (2008, 2010), ktorá sa stala aj predlohou divadelnej inscenácie Ilona, žena Hviezdoslavova Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici. Prvou finálovou knihou Jany Juráňovej v literárnej cene Anasoft litera bol román Orodovnice (2007), vrstvený rozprávaním Ruženy, Kláry a Eleny – žien, ktoré sa len sprostredkovane dostávajú do kontaktu s Dejinami (slovenským štátom, komunizmom i ich pokračovaním).

Ako citovať tento článok:

red. Jana Juráňová na Pohode In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 30/06/2014. Získané 07/12/2019 - 04:28. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/jana-juranova-na-pohode