Jednorožce. Predstavenie poviedkovej knihy Barbory Hrínovej

1793

Pozývame vás na prezentáciu novej poviedkovej knihy Barbory Hrínovej Jednorožce.

 

KEDY: štvrtok 27. augusta 2020 o 17.00 

KDE: letná čitáreň U červeného raka, Michalská 26, Bratislava

 

Nový titul Knižnej edície ASPEKT prináša osem neobyčajných poviedok, kde autorka trefne zrkadlí kultúrny priestor, v ktorom žije a ktorého očakávania zásadne nenapĺňa. Ako uviedla spisovateľka a vydavateľka Jana Juráňová, v knihe nájdeme „túžbu po láske, vzťahoch, ale bez banality. Generačný pohľad, ale nie viazaný len na svoju generáciu. Postavy z tohto aj nie z tohto sveta. Všetko je tu také queer, ale zas nie výnimočné, lebo čudo môže mať aj masový výskyt.“

Debutovú zbierku predstavia Barbora Hrínová a Jana Juráňová. Z knihy prečíta herečka Juliana Johanidesová. Na hang bude hrať Saška Alma.

 

Z poviedky Saturnov návrat

„Romanka, nemáš tiež teplotu?“ zareaguje, keď jej Romana predostrie svoj návrh.

„Nie. Myslím to úplne vážne.“

„Vieš, že mám len jednu penziu.“ Ale stále ju nejakým zázrakom zvláda deliť medzi svojich šesť vnúčat.

„Klára je tiež členka rodiny. A prísť občas za ňou by ťa nestálo nič.“

„Keby to bol psík, možno,“ uvažuje mama, „ale...“

„Ale?“

„Musela si si zaobstarať koňa?“

Nemusela, pomyslí si Romana. Možno by jej mala stačiť akváriová rybka.

 

Barbora Hrínová (1984) je v súčasnosti odbornou asistentkou v Ateliéri scenáristickej tvorby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave. Ako trojnásobnej finalistke literárnej súťaže Poviedka jej vyšli texty v zborníkoch Poviedka 2008Poviedka 2017Poviedka 2018 a v cykle audiopoviedky.sk. Je tiež autorkou rozhlasových dokumentov pre RTVS a Český rozhlas Planétka 3730 Hurban, Vianočné šteniatko a Zväčšené srdce.

V oblasti televíznej scenáristiky spolupracovala na niekoľkých seriáloch a dokumentárnom cykle Prvá. Postdoktorandský výskum o novodobej gruzínskej kinematografii realizovala na Ilia State University v Tbilisi a vďaka Fulbrightovmu štipendiu pre výskum strávila päť mesiacov na univerzite v Kalifornii v USA. Je spoluautorkou scenára pripravovaného filmu podľa poviedky Chémia.

 
 
1792

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ako citovať tento článok:

red. Jednorožce. Predstavenie poviedkovej knihy Barbory Hrínovej In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 17/08/2020. Získané 22/05/2024 - 00:30. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/jednorozce-predstavenie-poviedkovej-knihy-barbory-hrinovej