List čiernemu synovi na festivale fjúžn

V rámci deviateho ročníka festivalu nových menšín fjúžn si môžete pozrieť adaptáciu poviedky Ireny Brežnej List čiernemu synovi v podaní Bábkového divadla na Rázcestí z Banskej Bystrice.

KEDY: pondelok 14. apríla 2014 o 20.00 hod.
KDE: A4, Karpatská 2, Bratislava
Vstupné 4€ / 3€.

Pred predstavením sa uskutoční diskusia, v ktorej sa môžete spýtať: Kto sa bojí feminizmu? a po ktorej si môžete vložiť Feminizmus do vrecka. Vidieť a počuť budete aj Irenu Brežnú, ktorá prezradí viac o prekonávaní strachu z cudzoty.

„Matka na pieskovisku sa láskyplne sklonila k svojej dvojročnej dcérke, prstom ukázala na teba a ako sprievodkyňa v botanickej záhrade poučujúco povedala: Toto je černoško. Nad pieskom sa rozhostilo ticho. Ticho poznania, stuhnutia pred veľkou vojnou. Sklonila som sa k tebe, vystrela som prst a povedala: A toto je syrová Švajčiaročka. Nik ma však nepočul. Bola to taká malicherná pomsta, ktorej som sa dopustila v myšlienkach, o niekoľko hodín neskôr, doma, v noci, keď som bdela nad tebou.“
Irena Brežná: List čiernemu synovi. Z knihy Tekutý fetiš

Inscenácia List čiernemu synovi vznikla adaptáciou poviedky Ireny Brežnej. Intímna výpoveď bielej matky, ktorá čaká a porodí čierne dieťa, je vytvorená na základe autentických zážitkov a skúseností,  v ktorých sa stretávala so strachom z cudzoty a inakosti v bielej krajine a spoznávaním kultúry afrických predkov svojho syna.
www.bdnr.sk

Preklad: Jana Cviková
Réžia: Iva Š.
Hrajú:
Mária Šamajová, Marianna Mackurová, Andrea Krestianová a. h.
Výtvarná spolupráca: Miriam Struhárová a. h.
Hudobná spolupráca: Katarína Máliková a. h., výber (africká ľudová uspávanka Thula baba, thula sana, slovenská ľudová pieseň Čierne oči, choďte spať, uspávanka Johannesa Brahmsa Wiegenlied: Guten Abend, gute Nacht)
Dramaturgická spolupráca: Lea Vitkovská

Ako citovať tento článok:

red. List čiernemu synovi na festivale fjúžn In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 09/04/2014. Získané 09/12/2019 - 00:02. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/list-ciernemu-synovi-na-festivale-fjuzn