Literárna cena Kukučka Ivana Požgaia

Prvé lesbické združenie Museion vyhlasuje súťaž Literárna cena Kukučka Ivana Požgaia. Museion cenu venuje nenahraditeľnému gejskému aktivistovi, ochrancovi ľudských a občianskych práv a zároveň vynikajúcemu autorovi ľudskoprávnej literatúry a žurnalistiky Ivanovi Požgaiovi.

„Cena má ambíciu zviditeľniť a na jednom mieste zhromažďovať a archivovať novinársku i literárnu tvorbu, ktorá sa zameriava na oblasť (ne)dodržiavania ľudských a občianskych práv na Slovensku s prioritným zameraním najmä na život sexuálnych menšín na Slovensku," objasnila organizátorka súťaže Hana Fábry.

Porotu ceny tvorí deväť porotcov a porotkýň - ľudí aktívne činných v oblasti ľudských a občianskych práv a/alebo v žurnalistike a literárnej tvorbe. Čestným šéfom poroty je spoluzakladateľ prvej gejsko-lesbickej organizácie na Slovensku a životný partner Ivana Požgaia Marián Vojtek.

Pozvanie do poroty prijali Jana Juráňová, Zuzana Račková, Michal Havran, Judita Hansman;okrem organizátorky ceny svoju účasť potvrdili aj Roman Kollárik z organizačného tímu Dúhového PRIDE, výherkyňa prvej obdobnej súťaže na Slovensku Marcela Spiššáková a feministická autorka Eva Riečanská. „Som veľmi rada, že nikto z oslovených účasť v porote neodmietol, pretože ju považujem predovšetkým za prejav podpory ľudskoprávnych snáh sexuálnych menšín," zdôraznila Hana Fábry.

Do súťaže v troch kategóriách bude prijatý každý nexenofóbny krátky text: literárny útvar (poviedka, esej), novinový článok (komentár, úvaha) a príhovor k Dúhovému PRIDE, napísaný v slovenskom jazyku. Príspevky treba poslať do polnoci 30. mája v elektronickej podobe na adresu hana.museion(zavinac)gmail(bodka)com. Víťazné práce budeme prezentovať na podujatí Dúhový PRIDE Bratislava 2011. Najlepší príhovor k Dúhovému PRIDE zaznie po dohode s jeho autorom či autorkou priamo na hlavnom pódiu podujatia.

„Do súťaže sa nepriamo môže zapojiť ktokoľvek - a to nominovaním svojho obľúbeného blogu (blogera, blogerky), ktorý vyhovuje nastaveným kritériám ceny," na záver upozorňuje organizátorka súťaže. Štatút a podmienky môžu záujemkyne a záujemcovia nájsť na webovej stránke Lesba.sk a na Facebooku ako udalosť pod názvom Literárna súťaž Kukučka Ivana Požgaia.

Podľa tlačovej správy Prvého lesbického združenia Museion.

Ako citovať tento článok:

red. Literárna cena Kukučka Ivana Požgaia In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 20/05/2011. Získané 25/02/2020 - 12:49. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/literarna-cena-kukucka-ivana-pozgaia