Malá nočná príhoda

Poviedka z knihy Lásky nebeské

Známy intelektuál a zástanca ľudských práv sa tackavo nakláňa nad posteľou, v ktorej leží... asi niekto z postgraduálneho letného kurzu. Ten niekto má hlavu vystrihanú takmer dohola, zrejme imidž. Toto nečakal. Intelektuál sa nakláňa nad posteľou v izbe, ktorá ešte ani o druhej v noci nemala zamknuté dvere, tešil sa na sex, tešil sa, ako prekvapí krásavicu, ktorá ho celý večer očarovávala významnými pohľadmi svojich hlbokých očí. A zrazu mu zasvieti lampa priamo do očí, to sa mu nestalo už dávno. Naposledy pri výsluchu, keď ho naháňali eštébáci, už o tom napísal viacero esejí, bolo to hrozné, sedeli oproti nemu, nevidel na nich, zasvietili mu do tváre lampou ako v zlom filme a vypytovali sa.

Je noc. Myslel práve na rozkoš, a zrazu lampa. Intelektuál si rukou zacláňa oči. Holá hlava v posteli striedavo prižmuruje a vypliešťa krátkozraké oči, hovorí cudzím jazykom, po anglicky. Holá hlava ako vo väznici, nechce na to myslieť, nebude na to myslieť, veď tam ani nebol tak dlho, aby ho ostrihali, vôbec tam nebol, iba o tom písal. Na výsluchu bol, to áno, ale to ostatné... empatia. Má ten dar.

Za všetko, čo o tom doteraz napísal, dostal nedávno ocenenie. Väzenie, nesloboda, totalita, samé nepríjemnosti... Ale prečo teraz leží holá hlava práve v tejto posteli? Tu, v tejto izbe, do ktorej celkom jasne videl vchádzať ju? Na posedení po večeri bola až do konca a bez partnera, ktorý by ju stiahol do postele, skrátka, voľná. Dávala mu znamenia. Čo iné to mohlo byť, keď nešla spať? Pozorovala ho a napokon aj nechala otvorené dvere. Tak prečo tu teraz nie je? Mohla sa akurát tak stihnúť osprchovať, veď aj on urobil potrebné úpravy, tak kde do čerta je, kde? Taký ožratý predsa ešte nie je! Kam sa podela? Od dverí k posteli to bolo len pár krokov. Ruka, čo patrí k holej hlave, drží nočnú lampu a svieti ňou bojovníkovi za ľudské práva do očí.

***

Prečítajte si celú poviedku Malá nočná príhoda: 

1728

 

Zbierku Jany Juráňovej Lásky nebeské si môžete objednať TU. Kúpou každej knihy podporíte vydávanie ďalších dobrých titulov. 

Ako citovať tento článok:

red. Malá nočná príhoda In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 14/11/2019. Získané 23/05/2024 - 20:50. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/mala-nocna-prihoda