Máme pre vás darček! Mesačný prístup k filmom na DAFilms.sk

Sledujte príbehy žien na filmovom portáli DAFilms.sk. Pripravili sme pre vás darček pod vianočný strom – 100 kupónov na bezplatný mesačný prístup ku všetkým filmom na portáli.

Získať kupón je úplne jednoduché. Stačí, keď nám napíšete mail na administrativa(zavinac)aspekt(bodka)sk a do predmetu uvediete FILMY. My vám kupón pošleme (len tak, nemusíte odpovedať na žiadnu súťažnú otázku).

Na DAFilms nájdete dve celé sekcie venované ženám. Okrem toho sme pre vás pripravili aspektovský výber filmov na tradičnú vianočnú nôtu z netradičnej feministickej perspektívy. Čo odporúčajú sledovať aspekťáčky?

 

Aspektovský výber (ne)vianočných filmov

Ak patríte k fanúšičkám či fanúšikom vianočných filmov, vybrali sme pre vás také, ktoré vás určite (ne)potešia. Na tradičné vianočné žánre, zápletky či motívy sme sa pozreli netradičnými feministickými očami.

 

Vidíš, Praha Základom takmer všetkých vianočných filmov je útulná atmosféra domova, najlepšie vybaveného krbom. Ťažko ju dosiahnuť v neistom bývaní. Pozrite si krátky dokument Barbory Šimkovej s názvom Vidíš, Praha, ktorý zachytáva jedno vysťahovanie z nájomného bytu vo vlastníctve magistrátu mesta v súvislostiach masového turizmu a zlyhávajúcej bytovej politiky.

 

1940

Girl Power Kto má vo zvyku vyrábať vlastné vianočné dekorácie, umeleckú inšpiráciu načerpá v dokumente o príbehoch a diele graffiti writerok z pätnástich miest po celom svete, ktorý natočili grafiťáčka Sany a Jan Zajíček.

 

Žiaľ žien Divoká zasnežená krajina, vlky, medvede či preteky psích záprahov pomáhajú v južnejších lokalitách navodzovať pocit bielych Vianoc. Čoraz častejšie kvôli klimatickej kríze aj v tých severných. Účasť žien v klimatickom hnutí zachytáva dokument Andrey Culkovej s názvom Žiaľ žien.

 

Až do mesta Aš Neodmysliteľne patrí k Vianociam romantika. Aj na DAFilms.sk nájdete film so zápletkou ako z telenovely; mladá a chudobná odchádza do sveta hľadať šťastie. Vo filme Ivety Grófovej Až do mesta Aš však hlavná protagonistka pochádzajúca z vylúčenej rómskej komunity na východnom Slovensku nachádza na česko-nemeckej hranici v meste Aš namiesto bohatstva a lásky prekariát, chudobu a vykorisťovanie.

 

1941

Nerodič Chýbať by nemali ani veselé príbehy rodinných dobrodružstiev. Napríklad také Vianočné prázdniny rodiny Griswoldovcov, ak ste to ešte nevideli, ani nepozerajte. Skúste dokument Jany Počtovej Nerodič, ktorý ponúka sondu do súčasných podôb rodín – dúhových, zložených (tzv. patchworkových), jednorodičovských, bezdetných...

 

Tři oříšky pro popelku Že to predsa nemôže byť feministický film? Veru, nemôže. Ak si však prečítate text Jany Cvikovej Nerodíme sa ako ženy a muži, môžete počas sledovania analyzovať rodové stereotypy. Alebo si radšej prečítajte poriadnu feministickú rozprávku. Úryvok jednej takej od Jany Juráňovej nájdete TU.

 

Sekcie venované filmom o ženách

Na portáli DAFilms.sk nájdete aj dve sekcie filmov, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na životy a skúsenosti žien. V sekcii Ženské kruhy si môžete pozrieť dokumentárne aj hrané filmy zaoberajúce sa materstvom, pôrodom, súčasnými podobami rodiny či menštruáciou. Pokiaľ vám filmy nebudú stačiť, môžete si k nim pridať aj záznam z nedávnej aspektovskej diskusie o stave reprodukčných práv na Slovensku (nielen) počas pandémie. Záznam nájdete TU.

V sekcii Ženy nájdete zase príbehy zachytávajúce život významných žien – medzi inými režisérky Drahomíry Vihanovej, návrhárky Vivienne Westwood či gymnastky Věry Čáslavskej. Pozrieť si môžete aj dokumentárne filmy, ktoré spracúvajú tému nevery či účasti žien na klimatickom hnutí.

 

Tento darček sme pre vás pripravili v spolupráci s portálom DaFilms.sk.

 

 

 

***

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá organizácia ASPEKT.

1942

Ako citovať tento článok:

red. Máme pre vás darček! Mesačný prístup k filmom na DAFilms.sk In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 17/12/2021. Získané 21/05/2024 - 15:47. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/mame-pre-vas-darcek-mesacny-pristup-k-filmom-na-dafilmssk