Mesiac Knižnej edície ASPEKT

1377Marec je mesiac kníh a histórie žien. Histórie žien aj knihy sú nám veľmi blízke, aj preto už 20 rokov vychádza Knižná edícia ASPEKT, ktorá sprístupňuje témy dotýkajúce sa najmä rodových vzťahov a života žien. Sprostredkúva príbehy žien z histórie i súčasnosti, zaznamenáva diela autoriek zo Slovenska i zahraničia, sprítomňuje rôzne spôsoby utvárania feminizmov na Slovensku i za jeho hranicami a prináša analytické nástroje pre skúmanie histórie žien naprieč disciplínami, ako aj pre skúmanie disciplín prostredníctvom skúseností a myslenia žien.

V rámci nepretržitých osláv 20. výročia aspektovskej knižnej edície sme si pre vás pripravili marcové čítanie z rôznych titulov. Dočítania a dopočutia!

*

Na MDŽ sme vám TAKTO darovali príbehy ukryté za písmenkami.

*

„Opustiť môjho brata nie je hriech. Ja nie som sedliačka, nikto mi neradí, aby som sa dala bez odporu biť. Keď som sa s plačom žalovala mame, podráždene ma posmeľovala: Bráň sa! Ale to sa jej ľahko hovorí! Zistila som, že dobrou zbraňou je silný duch." Úryvok z knihy Ireny Brežnej Na slepačích krídlach.

*

„Moderná psychológia dokazuje, že duševné schopnosti človeka nemožno kvalifikovať ako mužské a ženské a nemožno napríklad literatúru prehlásiť za mužskú a ženskú, ako to ešte aj dnes robí kritik predpojatý a zaostalý.“ Napísala spisovateľka Hana Gregorová v texte O práci žien za mier. Čítajte úryvok z knihy Hana Gregorová – Slovenka pri knihe.

*

„Orodovnice Otec a ujo. Sem–tam obaja zdôrazňovali svoje rozdielne názory. Ani smrť ich nezmierila tak dokonale ako teta Jolka svojou inštaláciou. Na omši blažene prižmurovala oči, mala ich trochu podmaľované, čo u nej už dávno nikto nevidel. Ústa narúžované zvyškami starého rúžu rozťahovala do blaženého úsmevu, ak práve prísne nekarhala svojím výchovným pohľadom spevákov.“ Úryvok z knihy Orodovnice spisovateľky Jany Juráňovej.

*

„Doma varili, piekli, hostí navolali, no žiadneho z nich som nepoznala. Zaplatila som to ja, dala som aj dvadsaťpäť kíl mäsa, čo som dostala ako svadobný dar od nášho mäsiara a môjho záchrancu. Ten sa prišiel na chvíľu na svadbu podívať.“  Čítajte úryvok z knihy Pavly Cebocli Pavlin príbeh.

*

„Drahá E., 

je novembrová noc, vietor kmáše posledné lístky z nášho javoríka, energicky nimi plieska o obločné sklo, mám tu teda aj potlesk. Môj Chudáčik zaspal, koniec dnešnej šichty. Navarila som si čaju z paliny, pijem ho odjakživa, pravdepodobne už s materským mliekom (mama, strašne sklamaná, že nie som syn, ma nadájala vždy v hneve). Tak či tak mám rada palinu, jej útočne drsnú chuť a vzdorovitú vôňu. Nečudo, že Francúzi z paliny destilovali absint, kým im to vláda nezakázala. Priveľa dobrých synov vlasti z absintu zošalelo.“ Myš, úryvok z knihy Jaroslavy Blažkovej Happyendy.

*

„I vytiahla som si Timravu z poličky v knižnici, kde stáli jej spisy v tej istej všestranne solídnej väzbe ako knihy pani Šoltésovej a pani Vansovej – a nasledovalo pre mňa to, čo sa nazýva objavom. Bola som ohromená, strhnutá, uchvátená, očarená – všetky superlatívy to nevyjadria. Táto stará pani, o dve generácie staršia ako my, bola vnímaním sveta, zorným uhlom, výbušným cítením, utajeným rebelantstvom, náruživou dychtivosťou a ironickým odstupom taká blízka, ale taká blízka nášmu cíteniu, taká v pravom zmysle moderná!“ Napísala Zora Jesenská v článku Stretnutia s Timravou. Úryvok pochádza z knihy Histórie žien. Aspekty čítania a písania.

*

„Nevýhodou tohto zjednoteného priestoru je, že nikdy nie je poriadne upratané. V panelákovom byte som mala v poriadku obývačku a vedela som, že na ďalší deň upracem spálňu a potom detskú izbu, no tu – prach sa víri v celom priestore, nestačí, keď poumývam podlahu. Ale táto nevýhoda mi nepokazí rannú náladu ani moje presvedčenie, že toto je najlepší a najkrajší zo všetkých domov.“ Z knihy Jany Juráňovej Nevybavená záležitosť číta Judita Hansman.

*

Vráťte sa v čase a pozrite si video z prezentácie knižného rozhovoru Jany Juráňovej s Agnešou Kalinovou Mojich 7 životov.

*

Vypočujte si aj čítaciu prezentáciu Knižnej edície ASPEKT.

Ako citovať tento článok:

red. Mesiac Knižnej edície ASPEKT In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 26/03/2017. Získané 24/09/2022 - 21:44. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/mesiac-kniznej-edicie-aspekt