Monopol na kolektívne svedomie

Irena Brežná o Anne Politkovskej a „svedomí Ruska“

„Svedomie Ruska je mŕtve“ – písali o vražde novinárky Anny Politkovskej ruské médiá. Výstižné označenie morálneho stavu spoločnosti a osamelosti tých jednotlivcov, ktorí majú takpovediac monopol na kolektívne svedomie. Spoločnosť, čo nechce niesť spoluzodpovednosť za činy svojej vlády, ale rada vzhliada ku gigantom, ktorí si tak dlho nakladajú všetko na plecia, kým sa nezrútia. Keď dôjde k martýrskej smrti, vznikne vákuum bezmoci, pokiaľ ho nezaplní ďalší kamikadze. A ostatní potom nemusia urobiť vôbec nič.

Už nepočetní sovietski disidenti zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov boli takýmito neohrozenými odvážlivcami uprostred lži a za pomenúvanie pravdy trpeli v gulagu. Hoci naďalej osvecujú temné masy, ani zďaleka nie sú považovaní len za hrdinov, bývajú aj spochybňovaní ako vnútorní nepriatelia. Človek, ktorý sa odváži povzniesť nad všeobecnú skleslosť ducha, akoby porušil fyzikálny zákon.

Na moskovskom pohrebe Anny Politkovskej, kde sa zhromaždila novinárska a ľudskoprávna elita, odznievali pesimistické predpovede: zadávateľov politickej vraždy nenájdu.*

Keď Vladimír Putin sľuboval, že urobí všetko pre to, aby ich odhalil, nevyznelo to ako túžba pravdymilovného ducha po spravodlivosti, ale ako dôvod na obavy, že by bol schopný prezentovať falošné priznania vynútené mučením, presne také, aké Anna Politkovská neustále kritizovala vo svojich textoch.

V Rusku smútia za umlčaným hlasom, čo komentoval druhú koloniálnu vojnu na Severnom Kaukaze už od jej vypuknutia tak zapálene a s takými pochmúrnymi detailmi, že si tá útla a neústupná žena teraz aspoň v hrobe zaslúži pokoj. Prečo si ho nedopriala už za života? Čo ju poháňalo, aby stále znova písala o monštrách ako Ramzan Kadyrov alebo aby vysoké ruské vojenské šarže na súde usvedčovala zo zločinov a dávala hlas čečenským obetiam mučenia? Napospol ide o témy, o ktorých nechce ruská spoločnosť ani počuť a už dávno by vystačili na viac než jeden vojnový tribunál.

 

* Čečeni, ktori v októbri 2006 zavraždili Annu Politkovskú, si odpykávaju trest vo väzeni, ale objednávateľ vraždy zostal neznámy.

 

Úryvok textu Anna Politkovská – ruská kamikadze z knihy Postrehy emigrantky (preklad Jana Cviková).  

 

Ako citovať tento článok:

red. Monopol na kolektívne svedomie In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 09/05/2022. Získané 26/05/2024 - 13:05. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/monopol-na-kolektivne-svedomie