Nebudeme ticho: reproorganizačná kuchárka
Pochod za rešpektovanie sexuálnych a reprodukčných práv Nebudeme ticho! sa bude konať 14. septembra v Bratislave. Viaceré ste sa pýtali, či sa podobné zhromaždenia budú konať aj v iných mestách. Rovnako ako vy, aj my to považujeme za potrebné a organizovanie sa a vzájomnú pomoc či podporu vnímame ako veľký prínos. Vytvárajme svojpomocne hnutie zdola, lebo to je šanca, aby naše hlasy a potreby boli súčasťou rozhodovania a zmien.
Preto tým, čo sa chcú verejne postaviť za rešpektovanie sexuálnych a reprodukčných práv a zorganizovať pochod alebo inú akciu vo svojom okolí, ponúkame podporu. Vytvorili sme stručný manuál, ktorý vám pomôže pri nahlasovaní podujatia na úradoch, a prináša aj tipy, ktoré vyplývajú z našich organizačných skúseností. Tiež vám poskytneme grafiku Nebudeme ticho!, zdieľanie podujatia na našich stránkach a sociálnych sieťach, minuloročné prejavy a ďalšie materiály na inšpiráciu. V neposlednom rade vám rady pomôžeme s čímkoľvek, čo bude v našich silách. Nebuďme ticho a organizujme sa!
Čo potrebujete na zvolanie verejného zhromaždenia a pochodu.
Legálne povinnosti
- Myslite na to, že verejné zhromaždenie je vaše právo. Nepotrebujete si pýtať povolenie, máte len oznamovaciu povinnosť.
- Mestu, obci alebo mestskej časti, ktorej pozemok patrí, treba písomne oznámiť, že sa bude konať verejné zhromaždenie alebo pochod.
- Každá obec alebo mestská časť by na svojich stránkach mala mať formulár „Oznámenie o zvolaní verejného zhromaždenia“ aj s informáciou, komu a ako ho treba doručiť. V mnohých mestách je možné aj elektronické doručenie. Ak stránka vášho mesta alebo obce formulár nemá, použite formulár inej obce (napríklad TU).
- Oznámenie treba odovzdať aspoň 5 dní pred konaním akcie.
- Zvolávateľkou alebo zvolávateľom verejného zhromaždenia môže byť ktorýkoľvek plnoletý človek so slovenským občianstvom, právnická osoba alebo skupina osôb so sídlom, podnikom alebo organizačnou zložkou v SR. V tlačive sa uvádza aj ďalšia osoba alebo osoby oprávnené konať v mene zvolávateľa alebo zvolávateľky.
- V prípade statického zhromaždenia aj pochodu je právny dôvod ho nepovoliť len vtedy, ak sa na rovnakom mieste v tom istom čase už koná iná oznámená akcia, alebo ak by podujatie neprimerane obmedzilo dopravu.
- V oznámení sa uvádza aj počet usporiadateliek a usporiadateľov, čo sú ľudia dohliadajúci na priebeh zhromaždenia. Odporúčame 1 osobu na 50 až 100 odhadovaných účastníkov a účastníčok. Na zhromaždení musia mať viditeľné označenie, napríklad ružovú/oranžovú/žltú pásku na ramene.
- Oznamovateľ, oznamovateľka alebo osoba splnomocnená konať v ich mene má povinnosť oficiálne začať a na koniec aj rozpustiť zhromaždenie. Súčasne je kontaktnou osobou pre miestny úrad.
Praktické záležitosti
- Vyberte si frekventované námestie v centre a nebojte sa pridať pochod.
- Vytvoriť udalosť na fejsbúku môže hocikto.
S čím môžeme pomôcť
- Poskytneme vám grafiku – powerpoint s titulnou FB fotkou. Do pripraveného okna napíšte meno obce a uložte vo formáte jpg. Grafiku si stiahnete TU.
- Budeme zdieľať udalosti na našich sociálnych sieťach.
- Ak budete mať záujem, pošleme vám krátky príhovor, ktorý sa môže čítať súčasne vo viacerých mestách.
Informačné materiály
- Príhovory z pochodu Nebudeme ticho! 2018
- Infografika: Čo sú sexuálne a reprodukčné práva?
- Infografika: Situácia v Poľsku
- O sexuálnych a reprodukčných právach žien
- Reštriktívny interrupčný zákon pomáha udržiavať útlak žien
- Catholics for Choice – Katolíci za možnosť voľby
- Dystopia: Život v dobe post-interrupčnej
- Ochrana sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv žien v kontexte ľudskoprávnych štandardov
- Prístup k antikoncepcii: Sociálno-ekonomické prínosy a úloha pri dosahovaní rodovej rovnosti
red. Nebudeme ticho: reproorganizačná kuchárka In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 30/08/2019. Získané 26/09/2023 - 23:27. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/nebudeme-ticho-reproorganizacna-kucharka