Nebudeme ticho! Varechy obsadia ulice

V stredu 16. septembra sa začína schôdza Národnej rady SR, na ktorej bude 150 poslancov a poslankýň znova rozhodovať o tom, či obmedzia prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii.

Žiadne pozmeňovacie návrhy nezmenia, že zámerom tohto zákona je obmedzovať naše reprodukčné práva a stavať nezmyselné administratívne bariéry tam, kde by mal byť priestor na bezpečné, dôstojné a zodpovedné rozhodnutie. Už teraz je zrejmé, že navrhované zmeny by najviac dopadli na ženy, ktoré žijú v sociálnej a materiálnej neistote, v regiónoch so slabou zdravotníckou infraštruktúrou. Jednorazové príspevky nemôžu nahrádzať systémové zlepšovanie podmienok pre život a sociálna situácia rodín sa nemôže riešiť prostredníctvom zmien v zákone o interrupciách. Ak sa tak deje, nejde o pomoc, ale o moc a kontrolu nad životmi žien zo strany štátu.

Uvedomujeme si svoju spoločenskú zodpovednosť a pre nebezpečenstvo koronavírusu nebudeme organizovať veľké verejné podujatie. Ale TICHO NEZOSTANEME!

Od pondelka 14. 9. do stredy 16. 9. vyberieme zo šuflíkov varechy, napíšeme na ne odkazy a pôjdeme ich odniesť – k parlamentu, k miestnym, mestským a iným úradom, do parkov, pred sídla politických strán, na parkoviská aj vresoviská. Náš odkaz sa dostane do verejného priestoru. Varechy obsadia ulice. Pridajte sa k nám!

AKO?

1. Slávnostné kladenie variech

Vyberte zo šuflíkov varechy, vystrihnite si varechy z kartónu, vyrobte z iných materiálov. Napíšte na varechy, čo si o obmedzovaní reprodukčných práv myslíte.

Nasaďte si rúško. Vezmite varechu a vyberte sa na prechádzku, do školy, do práce, do obchodu.

Položte varechu na viditeľné miesto (napr. pred NR SR, aby ju videli aj tam pracujúci, alebo inde, aby ju videli okoloidúce).

Bratislava: Tisíc variech pre parlament

Košice: Nebudeme ticho!

Poprad: Nebudeme ticho!

 

2. Varechy idú online

Odfoťte varechu a zverejnite fotku na Facebooku, Instagrame alebo na Twitteri s hashtagmi #NebudemeTicho a #BuducnostJeVarecha.

Pošlite svoju fotku aj s odkazom do národnej rady. Požiadajte poslankyne a poslancov, aby svojím hlasom nepodporili obmedzovanie reprodukčných práv na Slovensku. Požiadajte ich, aby svojím hlasom nepodporili žiadny zákon, ktorý by akýmkoľvek spôsobom obmedzoval prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii. Ani keď sa hrá na sociálnu pomoc. Lebo pri obmedzovaní reprodukčných práv ide o moc, nie o pomoc. Žiadajte solidaritu.

Stiahnite si list do parlamentu a maily NR SR

 

3. Verejný priestor je náš

Veľmi nás potešilo, keď sme na prechádzke Bratislavou a inými mestami videli rôzne plagáty, nálepky a odkazy, ktoré podporujú feministické vízie spoločnosti, ľudské práva a sociálnu spravodlivosť (na fotkách). Pripravili sme teda rôzne plagáty a nálepky #NebudemeTicho, ktoré si môžete vytlačiť a vylepiť, kde len budete chcieť. Verejný priestor je náš!

Plagáty na stiahnutie 

Realizovať sa môžete aj vy. Pripravte podpornú grafiku, umiestnite ju do verejného priestoru, odfoťte a postnite online s #NebudemeTicho alebo nám ju pošlite a my ju zverejníme.

 

4. Sledujte nás

Sledujte naše weby a sociálne siete. V stredu 16. 9. podvečer sa niečo stane. A bude to hlučné.

 

PREČO?

Na tejto parlamentnej schôdzi bude parlament hlasovať o návrhu zákona z dielne OĽANO, ktorý už prešiel do druhého čítania. Ak by prešiel, tak by napríklad:

  • nezmyselne predĺžil povinnú čakaciu dobu z dvoch na štyri dni,
  • zaviedol ďalšie obmedzenia v prípade interrupcií zo zdravotných dôvodov,
  • obmedzil poskytovanie informácií zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,
  • vymáhal dôverné informácie od žien v zraniteľnej situácii...

Nebudeme ticho!

Lebo namiesto skutočných problémov si v parlamente hľadajú cesty, ako nás terorizovať. Pritom:

  • Asi 650 000 ľudí na Slovensku musí prežiť z menej ako 373 eur mesačne.
  • Každé piate dieťa na Slovensku žije na hranici chudoby.
  • Každý tretí rodič, čo vychováva deti samostatne, sa stretáva s materiálnymi problémami a sociálnym vylúčením. Vieme, že ide predovšetkým o ženy.
  • Chudobou sú ohrozené najmä rodiny, ktoré majú malé deti alebo viac detí.
  • Chudoba predstavuje pre ženy jednu z prekážok pri odchode z násilných vzťahov.
  • Pritom každá tretia žena na Slovensku zažila fyzické alebo sexuálne násilie.
  • Za ostatných 9 rokov bolo na Slovensku zavraždených alebo zabitých 285 žien, z toho 61 svojimi manželmi alebo partnermi.

Preto je náš zápas za sexuálne a reprodukčné práva zápasom tých, čo sa usilujú odstraňovať všetky formy násilia (kam obmedzovanie sexuálnych a reprodukčných práv patrí); o dôstojné pracovné podmienky a mzdy; o zachovanie osobnej asistencie; o skutočne inkluzívne vzdelávanie; o spravodlivé dôchodky; o čiastkové aj systémové zmeny smerom k spravodlivej spoločnosti. Spoločnosti, ktorá je založená na princípoch rodovej, sociálnej, rasovej, triednej a ekologickej spravodlivosti

Nebudeme ticho!

 

Čo sme stretli v uliciach:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace odkazy: 

Podrobnú analýzu zákona vypracovala organizácia Možnosť voľby, prečítať si ju môžete TU.

Príloha: 
Príloha: 
Príloha: 
Ako citovať tento článok:

red. Nebudeme ticho! Varechy obsadia ulice In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 09/09/2020. Získané 14/04/2024 - 17:17. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/nebudeme-ticho-varechy-obsadia-ulice