Nevybavená záležitosť vo finále Anasoft litera

Kniha Jany Juráňovej Nevybavená záležitosť získala nomináciu na ďalšie ocenenie. Po postupe do finálovej desiatky Ceny J. Johanidesa sa príbeh mladej ženy na starom portréte dostal aj do finálovej desiatky literárnej ceny Anasoft litera. Do finále postúpili aj ďalšie dve aspektovské autorky Jaroslava Blažková a Uršuľa Kovalyk. Všetkým autorkám a autorom finálových kníh srdečne gratulujeme.

 

Odborná porota vyberala z 194 kníh a do finále vybrala:

Jaroslava Blažková: To decko je blázon (Vydavateľstvo Q111)

Ivana Dobrakovová: Toxo (Marenčin PT)

Dušan Dušek: Melón sa vždy smeje (Slovart)

Jana Juráňová: Nevybavená záležitosť (ASPEKT)

Uršuľa Kovalyk: Krasojazdkyňa (Divadlo bez domova)

Maroš Krajňak: Informácia (TRIO Publishing)

Lukáš Luk: Záhada Považského bula (Petrus)

Tomáš Varga: Grázel (Koloman Kertész Bagala)

Pavel Vilikovský: Prvá a posledná láska (Slovart)

Svetlana Žuchová: Obrazy zo života M. (Marenčin PT)

 

V knihe Nevybavená záležitosť sa autorka Jana Juráňová cez príbeh mladej ženy na starom portréte ponára do životov iných, aby do nich vtiahla aj nás: so zmyslom pre kontrast detailne konkretizuje priestory, do ktorých jemne a hĺbavo skicuje protagonistky svojej prózy (ja-rozprávačku, Editu, Mačku, Soňu, Marišku...) a ich interakcie s okolím. V útržkoch minulosti sa tu zrkadlí súčasnosť a vice versa. Prečítajte si ukážku z knihy.

Prozaička a dramatička Jana Juráňová je do finálovej desiatky Anasoft litera nominovaná už po štvrtý raz. Za rok 2010 postúpila do finále zbierka poviedok Lásky nebeské (2010), dva roky predtým si porotu získala kniha Žila som s Hviezdoslavom (2008, 2010), ktorá sa stala aj predlohou divadelnej inscenácie Ilona, žena Hviezdoslavova Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici. Prvou finálovou knihou Jany Juráňovej v literárnej cene Anasoft litera bol román Orodovnice (2007), vrstvený rozprávaním Ruženy, Kláry a Eleny – žien, ktoré sa len sprostredkovane dostávajú do kontaktu s Dejinami (slovenským štátom, komunizmom i ich pokračovaním). 

V Knižnej edícii ASPEKT vyšli v minulých rokoch knihy aj dvom ďalším nominovaným do finálovej desiatky. Prečítať si môžete knihu Jaroslavy Blažkovej Happyendy (2005, 2007), ktorá získala v rámci nominácie na cenu Anasoft Litera 2005 Cenu čitateliek a čitateľov denníka SME, výber próz Svadba v Káne Galilejskej (2001) a ... ako z gratulačnej karty ... (1997), ako aj knihu pre deti Minka a Pyžaminka (2003). Uršuľa Kovalyk debutovala v Knižnej edícii ASPEKT zbierkou poviedok Neverné ženy neznášajú vajíčka (2002, 2004), nasledovala kniha poviedok Travesty šou (2004, 2005) a román Žena zo sekáča (2008).

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autoriek a autorov so slovenským občianstvom, ktorých diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. V deviatom ročníku Anasoft litera rozhodovala o finálovej desiatke a o víťaznej knihe rozhodne porota v zložení: prekladateľka Renáta Deáková, literárny vedec Marcel Forgáč, básnik a prekladateľ Zbigniew Machej, literárny vedec Fedor Matejov a literárny vedec Peter Zajac. (anasoftlitera.sk)

Ocenenie prebieha v dvoch kolách. Porota vyberie zo všetkých publikovaných kníh v prvom kole desať najlepších titulov. „V tomto ročníku bolo viacero próz, ktoré sa týkajú kultúry pamätí, majú spomienkový charakter a čo je zaujímavé, ich autormi nie sú len starší spisovatelia, ale i mladí,“ zhodli sa členky a členovia poroty. „Pomerne veľa textov vytvára momentky súčasného sveta. Žánrová literatúra priniesla tiež veľmi zaujímavé prózy, ktoré reflektujú drsnosť súčasnej spoločnosti. Práca poroty bola pokusom vybrať z neprehľadnosti trhu potenciálne inšpiratívne prózy pre čitateľa.“ (anasoftlitera.sk) Veríme, že v neposlednom rade pre čitateľky... 

Desať najlepších kníh sa odprezentuje počas literárneho festivalu Anasoft litera fest, ktorý sa bude konať 12. – 17. mája v Bratislave. Už tradičnou súčasťou podujatia budú okrem autorských čítaní finalistov literárnej ceny aj koncerty, diskusie, film, divadlo a program pre stredné školy. Víťazka alebo víťaz získa finančnú odmenu vo výške 10 000 eur, meno bude známe po druhom kole rozhodovania v septembri 2014.

Ako citovať tento článok:

red. Nevybavená záležitosť vo finále Anasoft litera In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 02/04/2014. Získané 14/06/2024 - 02:32. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/nevybavena-zalezitost-vo-finale-anasoft-litera