Novinky v Knižnej edícii v roku 2020
V roku 2020 vyšla e-kniha vypredaného titulu Etely Farkašovej Stalo sa. Vydali sme knihu poviedok Jednorožce Barbory Hrínovej (aj ako e-kniha) a román Naničhodnica Jany Juráňovej (aj ako e-kniha). Titul Jany Bodnárovej Koža, ktorý v našej edícii vyšiel v roku 2019, sa dostal do desiatky a potom aj do finálovej päťky literárnej ceny Anasoft litera.
Barbora Hrínová: Jednorožce
Anasoft litera 2021, Cena René
Vo svojom knižnom debute Jednorožce prináša Barbora Hrínová (1984) osem poviedok a v nich výrazný generačný pohľad. Jej skúsenosť však nie je viazaná len na mladšiu generáciu. Postavy sú aj nie sú z tohto sveta a mnohé je tu „queer“, ale zas nie výnimočné, veď aj čudo môže mať masový výskyt. V Jednorožcoch však čudo nie je na objednávku ani mainstreamové. Autorka nenapĺňa očakávania diktované alebo nenápadne podsúvané kultúrnym priestorom, v ktorom žije. Zato však onen priestor zrkadlí veľmi presne a trefne, bez ohľadu na to, či nás zavedie do kaviarne, chalupy na dedine, prenajatého bytu, alebo na psychiatriu a bez ohľadu na to, či sme práve v Bratislave, Tbilisi, alebo vo východoslovenskej dedine. Vo svojom písaní nezaprie pôsobenie v oblasti filmovej, televíznej a rozhlasovej tvorby, ale ani skúsenosti s prózou, veď je laureátkou literárnej ceny Anasoft litera 2021.
Design and layout: Mária Rojko 2020
Jana Juráňová: Naničhodnica
Finálová päťka Anasoft litera 2021
Jana Juráňová nadväzuje románom Naničhodnica na svoje prózy zo súčasnosti. Zosnovala ho okolo osemdesiatničky Ľudmily, neviditeľnej starej ženy, ktorá nikam nepatrí. Napriek tomu či práve preto cez osud bezprizornej Ľudmily prenikáme do rôznych prostredí – od zdravotníctva, charity, médií až po politiku, ako aj do životov tých, ktorí ich zaľudňujú – novinára Miloša, bývalého politika Eliáša a jeho manželky Dorotky, lekára Igora, celebrity Lindy... Kniha sa dostala do finálovej päťky ceny Anasoft litera 2021.
Design and layout: Mária Rojko 2020
Jana Bodnárová: Koža
Finálová päťka Anasoft litera 2019
Koža Jany Bodnárovej prináša zasa čímsi iné, a predsa u tejto autorky dôverne známe prozaické gesto. Jeho originalita sa odvíja tak od témy, ako aj od jej poeticko-reflexívneho stvárnenia. Prostredníctvom svojskej umelkyne K. a jej fascinácie expresionistickou maliarkou Paulou Modersohn-Becker preniká hlboko pod kožu ženskej tvorivosti, ktorá v období po Veľkej vojne pri hľadaní nového umeleckého výrazu i „novej ženy“ namáhavo balansovala medzi súkromnou a verejnou sférou. Vizuálna umelkyňa Pavlína Fichta Čierna prepája tento prienik so súčasnou perspektívou. Jej sprievodné fotografie nie sú ilustráciami textu v pravom zmysle slova, ale vlastným performatívnym čítaním v obrazoch, ku ktorému ju prozaička pozvala. (Jana Cviková)
Performancie pre fotografie: Pavlína Fichta Čierna
Design and layout: Layout JS. 2019
Etela Farkašová: Stalo sa
Desiatka Anasoft litera 2006
Správa o umieraní matky nie je veľmi rozšírenou literárnou témou. Slovenská filozofka a spisovateľka sa ňou pokúša zvládnuť dlhé a bolestné odchádzanie blízkeho človeka. Jej „správa“ v procese písania košatie a prináša plastický obraz matky a jej života, ako aj dobového a geografického kontextu, v ktorom sa odohrával. Kniha Stalo sa bola po svojom papierovom vydaní v roku 2005 nominovaná na cenu Anasoft litera. Spisovateľka a filozofka Etela Farkašová sa v roku 2018 stala držiteľkou ceny Anasoft litera za román Scenár (Vyd. SSS).
red. Novinky v Knižnej edícii v roku 2020 In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 15/02/2021. Získané 09/09/2024 - 15:57. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/novinky-v-kniznej-edicii-v-roku-2020