O MDŽ a prezidentských voľbách

Kandidátki na prezidentku príhodi a skúsenosťi

Prinášame výber textov k aktuálnym prezidentským voľbám. O politike, kampaniach, rodových očakávaniach, úsmevoch, domácej a verejnej práci... jednoducho najdlhší slovenský román „Kandidátki na prezidentku príhodi a skúsenosťi“.

O prezidentských voľbách na pozadí Medzinárodného dňa žien hovorila pre portál Aktuality Jana Cviková.

***

„Verím, že veľa ľudí si už dnes uvedomuje, že zodpovednosť za spoločnosť, a to aj účinkovaním vo verejnom priestore, majú rovnakú ženy aj muži. Ženy netreba vydeľovať do domácnosti ako niekoho, kto podporuje muža, ktorý je v popredí a ktorý robí veľké verejné veci,“ reaguje Jana Cviková na predvolebnú kampaň Maroša Šefčoviča. A čo si myslí o tom, že o prezidentský post sa uchádza kandidátka?

„Kandidatúra Zuzany Čaputovej otvára možnosti diskusie o tom, že hoci je dôležité, že táto kandidátka je žena – je to dôležité vzhľadom na nízke zastúpenie žien v politike –, rovnako je dôležité, akú kvalitu prináša do verejnej diskusie a ako chce napĺňať prezidentskú funkciu.“

Aktuálnej téme politickej subjektivity žien a ich verejného pôsobenia sme sa v tomto roku venovali aj v rámci Medzinárodného dňa žien, ktorého história má rôzne východiskové body a siaha do 19. či na začiatok 20. storočia.

Podcast si môžete vypočuť TU.

Príloha: 
Ako citovať tento článok:

red. O MDŽ a prezidentských voľbách In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 18/03/2019. Získané 25/02/2024 - 19:32. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/o-mdz-prezidentskych-volbach