Pätnásť rokov V-Day

V-Day čiže Deň V sa pripomína po celom svete už pätnásť rokov. Podnetom pre organizovanie V-day bola hra Eve Ensler Monológy vagíny a cieľom akcie bolo verejne upozorniť na to, že násilie páchané na ženách a dievčatách musí prestať.

Ensler svoj dramatický text uvádzala v menších mestách aj vo veľkomestách po celom svete a vďaka tomu sa stretla s mnohými ženami a vypočula si od nich množstvo príbehov o rôznych podobách násilia, ktoré poznačili ich životy. Stovky žien jej rozpovedali príbehy o znásilnení, o inceste, násilí zo strany partnera a manžela, o mrzačení genitálií.
Poslanie V-Day je teda veľmi jednoduché: požiadavka prestať s násilím páchaným na ženách. Deň sv. Valentína bude V-Day dovtedy, kým sa násilie páchané na ženách neskončí. Keď budú všetky ženy žiť v bezpečí a nebudú sa musieť báť, že sa stanú obeťou násilia, potom sa V-Day stane dňom Víťazstva nad násilím.
V tomto roku sa V-Day pripomína tancom. Kampaň One Billion Rising upozorňuje na to, že každá tretia žena sa počas svojho života stretne s násilím. To je dokopy miliarda žien zažívajúcich násilie. Za spoločnosť bez násilia páchaného na ženách sa bude tancovať aj v Košiciach, aktuálne informácie nájdete TU.

Pôvodný text vyšiel vo feministickom kultúrnom časopise Aspekt 1/2002, v ktorom si môžete prečítať aj úryvky z knihy Monológy vagíny. Knihu nájdete aj v knižnici ASPEKTU.

Ako citovať tento článok:

red. Pätnásť rokov V-Day In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 14/02/2013. Získané 02/04/2020 - 01:55. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/paetnast-rokov-v-day