Posolstvo Ireny Brežnej preletí ponad Dunaj

AquaPhone 2016 v Štúrove

Spisovateľka Irena Brežná odovzdá svoje posolstvo ostrihomskému brehu Dunaja tak, ako to robili ľudia v minulosti.

KEDY: sobota 18. júna 2016, 14.00 – 22.00

KDE: predmostie v Štúrove a Ostrihome

Na začiatku päťdesiatych rokov minulého storočia, keď ešte nestál Most Márie Valérie, neexistovala takmer žiadna možnosť stretnutia alebo rozhovoru s príbuznými, priateľmi a priateľkami na druhej strane Dunaja. Preto ľudia chodili večer v bezvetrí k Dunaju a hovorili spolu ponad vodu. Od roku 2006 tento fenomén pripomína podujatie AquaPhone. Každý rok prečíta text na brehu Dunaja iný spisovateľ alebo spisovateľka. Tohtoročný text na tému emigrácie napísala Irena Brežná. Okrem pôvodného nemeckého znenia sa ponad Dunaj prenesie aj v slovenskom a maďarskom preklade a bude sprevádzaný improvizáciou švajčiarskych hudobníkov Alfreda Zimmerlina na violončele a Markusa Eichenbergera na klarinete.

Performance sa odohrá v rámci X. ročníka Festivalu knihy Strážcu mosta za účasti vydavateľstiev zo Slovenska a Maďarska. V Dome strážcu mosta bude beseda o texte Ireny Brežnej. Predtým budete mať možnosť nahliadnuť do tvorby výtvarníčky nemeckého pôvodu Renate Hahn, 37. strážkyne mosta.

Správne naladiť na sobotné podujatie sa môžete už v piatok 17. júna. Irena Brežná bude v Mestskom kultúrnom stredisku v Štúrove od 17.30 do 18.30 čítať z románu Nevďačná cudzin(k)a.

Celý program nájdete TU.

Ako citovať tento článok:

red. Posolstvo Ireny Brežnej preletí ponad Dunaj In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 07/06/2016. Získané 24/02/2021 - 22:23. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/posolstvo-ireny-breznej-preleti-ponad-dunaj