Prezentácia novej knihy Jany Juráňovej

Pozývame na prezentáciu novej knihy Jany Juráňovej Cudzie príbehy a začiatok osláv dvadsaťročnice Knižnej edície ASPEKT.

KEDY: utorok 25. októbra 2016 o 19.00

KDE: Artforum, Kozia 20, Bratislava

Knihu Cudzie príbehy predstaví autorka Jana Juráňová a editorka Jana Cviková. Podujatie bude moderovať Viktor Suchý, na husliach zahrá Marek Juráň.

Vo svojej novej knihe spojila známa prozaička a dramatička Jana Juráňová tri cudzie príbehy: sú civilné, uštipačné, ironické, melancholické, detailné, nahnevané, rezignované aj vyrovnané, no predovšetkým zrelé, plné rešpektu voči životnej sile svojich protagonistiek. V prózach Zuzana a zopár starcov, Obeť a Cudzí príbeh tematicky spracováva mediálnu manipuláciu, brutálnu vraždu a účelovosť vo vzťahoch, venuje sa skryto i otvorene tolerovanej sociálnej nespravodlivosti a sleduje, ako súčasný bežný život často vyrastá z vlákien minulého režimu a aké metódy klamania nám pomáhajú ukryť pred nami samotnými to, čo vidíme. 

Podujatím sa zároveň začnú oslavy dvadsaťročnice Knižnej edície ASPEKT! Pred dvadsiatimi rokmi vyšli z tlačiarne prvé dva 1260aspektovské tituly – veršovaný román Märty Tikkanen Príbeh lásky storočia a novely Jany Juráňovej pod názvom Siete. Etela Farkašová vtedy v recenzii na knihu napísala: „Juráňovej próza je akousi meta-rozprávkou, je to nielen prerozprávanie príbehu, ale aj rozprávanie o príbehu, a to v jemne naznačenom kontexte ďalších rozprávkových príbehov.“ V inej recenzii zase Petra Bombíková písala o tvrdohlavosti, „s ktorou (si) ´aspekťáčky´ napriek mnohým problémom kúsok po kúsku rozširujú manévrovací priestor. Myslím si, že ten je dnes – tu a teraz – paradoxne priestorom aj pre tých, ktorým sa vidí smiešne obmedzený, príliš iný, umelý či zbytočný.“

Príbehy Knižnej edície ASPEKT pokračujú aj po dvadsiatich rokoch, občas sú rozprávkové, často pripomínajú triler, niekedy sú viac naše, inokedy sa nám zdajú trochu cudzie. A dodnes sa s vami usilujeme náš spoločný priestor – dnes možno trochu väčší, ale stále veľmi krehký – udržiavať, formovať aj rozširovať. Napríklad aj tým, že nadchádzajúci rok bude intenzívnou oslavou dvadsaťročnice Knižnej edície ASPEKT, v rámci ktorej pripravíme ešte mnoho podujatí, stretnutí a iných aktivít. Tešíme sa na vás a ďalších 20+.

12561262

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Spolufinancované z dotácie Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky.

Príloha: 
Príloha: 
Ako citovať tento článok:

red. Prezentácia novej knihy Jany Juráňovej In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 10/10/2016. Získané 02/06/2023 - 20:12. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/prezentacia-novej-knihy-jany-juranovej