Rozhovor s Irenou Brežnou o emigrácii i súčasnom Slovensku

Pozrite si rozhovor so švajčiarsko-slovenskou spisovateľkou Irenou Brežnou o skúsenostiach s emigráciou i súčasnom dianí na Slovensku. Zábery vás prenesú na podujatie, kde Irena Brežná predstavila svoju novú knihu Postrehy emigrantky (ASPEKT). Neobyčajný výber z esejí, próz a reportáží, ktoré vznikali v rokoch 1981 až 2017, zostavila literárna vedkyňa a prekladateľka Jana Cviková.

 

(12.20  16.55 minúta)

 

Postrehy emigrantky prinášajú rozmanité témy prepojené premýšľavo esejistickým, hravo poetickým a zároveň reportážne konkrétnym uvažovaním o zneužívaní, ale aj o (sveto)občianskom využívaní moci, o strachu z inakosti a vytváraní spoločenstva, o lžiach a ideáloch, o odstupe a blízkosti, o spolužití či jednoducho o jedinečnosti života – v Československu, Rusku, Guinei, Čečensku, vo Švajčiarsku, na Slovensku... „Písanie spisovateľky a novinárky Ireny Brežnej formovala zlomová skúsenosť emigrácie v roku 1968. Vynútená aj zvolená viacdomosť sa pre ňu stala zdrojom nevšedných postrehov o spoločnosti na Východe i Západe,“ napísala o tvorbe Ireny Brežnej Jana Cviková.

Ako citovať tento článok:

red. Rozhovor s Irenou Brežnou o emigrácii i súčasnom Slovensku In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 30/06/2018. Získané 24/06/2024 - 04:40. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/rozhovor-s-irenou-breznou-o-emigracii-i-sucasnom-slovensku