Spoluzakladateľka ASPEKTU Jana Juráňová si prevzala štátne vyznamenanie

Prezident SR Andrej Kiska udelil Jane Juráňovej štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra prvej triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj literárnej činnosti. Štúrovcom spľasli brady, štúrovské ženy jasajú a my s nimi. Gratulujeme!

Foto - Denník N - Tomáš Benedikovič

Zo slávnostného ceremoniálu:

„Nie som autorkou jednej témy," hovorí. Keď už sa však Jana Juráňová, pôvodom zo Senice, nejakej témy vo svojich divadelných hrách, poviedkach, románoch, knižkách pre deti či v publicistických textoch ujme, zanecháva výraznú stopu. Podmanivo zachytáva ľudskú osamotenosť, vnútornú nespokojnosť i snahu vyrovnať sa s ťaživými situáciami. Má nezvyčajne široký záber, bola dramaturgičkou, redaktorkou, komentátorkou Rádia Slobodná Európa. Dodnes sa vkladá do zápasu o ľudské práva. Pred štvrťstoročím založila s Janou Cvikovou unikátny feministický vzdelávací a publikačný projekt ASPEKT. Narúša tradičné rodové stereotypy, s dávkou zdravej irónie strháva masky známych slovenských dejateľov minulosti a otvorene sa vyjadruje k najpálčivejším otázkam súčasnosti.

 

 

Ako citovať tento článok:

red. Spoluzakladateľka ASPEKTU Jana Juráňová si prevzala štátne vyznamenanie In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 08/01/2019. Získané 23/05/2024 - 16:24. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/spoluzakladatelka-aspektu-jana-juranova-si-prevzala-statne-vyznamenanie