Spomíname na Jaroslavu Blažkovú. S láskou a optimizmom

Spisovateľka a naša priateľka Jaroslava Blažková by mala 15. novembra 85 rokov. Spomíname na ňu s láskou a optimizmom, ktorý bol nástrojom jej prežitia.

Všetko šlo do šrotu, ale žilo sa stále ďalej. Posledný rozhovor s Jarkou Blažkovou
„Tento rozhovor vznikol na základe záznamu z podujatia v roku 2014, keď Jarka Blažková posledný raz navštívila Bratislavu. Jej návštevu po dlhom čase sprevádzal záujem viacerých médií o rozhovory, program krátkeho pobytu bol plný, a tak som ju už nechcela trápiť ďalším rozhovorom a urobila som záznam z nášho verejného zhovárania sa, keďže som podujatie moderovala,“ prezrádza Jana Cviková, ktorá rozhovor pre časopis Romboid pripravila.

VIDEO: Happyendy jej života
Spisovateľka Jaroslava Blažková hovorí o svojom "neposlušnom" písaní, zákaze publikovať a happyendoch svojho života. Video zachytáva spisovateľku na jej poslednej čítačke v Bratislave v novembri 2014.

Jaroslava Blažková: Svadba v Káne Galilejskej
„Tridsať rokov čakala na tento deň, ona a dedina. Teraz nech si hromy bijú, pôjde v bielom, dve malé družičky ponesú za ňou závoj z tridsiatich metrov tylu, šesť muzikantov jej vystelie cestu notami, osemdesiatosem hostí bude za ňou kráčať v blatistej stope. Trepoce rukami v ústrety dažďu, má horúčku, ktorú môže utíšiť iba priestor. Je labuť, biela Mariška. Alebo hus? Telo má krátke a tučné, teda hus. Ale jej radosť vystreľuje vysoko nad mraky, kde svieti slnko."

Jaroslava Blažková: Happyendy

V podaní Jaroslavy Blažkovej dostáva každý end šancu stať sa happyendom hodným láskyplného humoru, korenistej irónie a hrejivej obraznosti. Inak tomu nie je ani v 13 listoch, teda 13 prozaických zastaveniach, ktoré autorka písala v období, keď žila starostlivosťou o ťažko chorého manžela.

Ako citovať tento článok:

red. Spomíname na Jaroslavu Blažkovú. S láskou a optimizmom In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 14/11/2018. Získané 26/02/2024 - 01:41. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/spominame-na-jaroslavu-blazkovu-s-laskou-optimizmom