Šváby v posteli aj v politike

Čitateľské zápisky Jany Juráňovej nad knihou: Ian McEwan „Cockroach“

Kafkov Gregor Samsa z poviedky Premena je notoricky známy, a tak sa Ian McEwan mohol s motívom pohrať a v krátkej novele alebo dlhšej poviedke Šváb (Cockroach, 2019) opísal premenu švába na... politika. Britského politika. Volá sa Jim Sams, a keď sa ráno prebudí a zistí, že už nie je švábom a nemá šesť nôh, ale leží v ľudskej posteli v pyžame, zistí, že sa nachádza na slávnej adrese Downing Street 10. Keď sa už teda Borisa Johnsona nemožno zbaviť, a keď prežil všetky svoje porážky i sporné víťazstvá, čo s ním? Ian McEwan ho odmenil tým, že mu vo svojej próze venoval literárnu podobu, čím sa dotyčný stal ešte nesmrteľnejším, než bol doteraz. Lebo veď, čo so spisovateľskou frustráciou a zúfalstvom v časoch brexitu, trumpovskej Ameriky a iných priľahlých geopolitických katastrof? Satira je určite jedným z účinných prostriedkov na sebaodreagovanie a zabavenie rovnako frustrovanej čitateľskej verejnosti. Tam, kde neplatia argumenty, logika ani úsudok, kde emócie nehrajú rolu a svet sa akosi zvláštne prekoprcol z nôh ťažko povedať či na hlavu alebo inú časť tela, je pre zachovanie štipky zdravého rozumu smiech celkom dobrý prostriedok. A tak autor opisuje ťažkopádnu chôdzu premiéra, lídra strany, jeho chuť na istý druh mušky, ktorou sa inak šváb živí, i hrdosť na to, že v prítomnosti svojho tímu predsa len chuť zblajznúť onú mušku prekonal, a takto sa nielenže sám dobre baví, ale rozveseľuje aj nás, aby sme túto ťažkú dobu prečkali a prekonali nielen v zúfalstve, ale aj so štipkou humoru.

Jim Sams sa teda ráno prebudí a duní mu v hlave. Dôvodom však nie je opica, aj keď vypitých fliaš má v izbe celkom dosť. Dôvodom je premena. Totiž, Jim Sams bol ešte večer švábom a do Downing Street 10 zaliezol, aby sa schoval pred demonštrantmi, ktorí ho skoro udupali. No a ráno sa prebudil v tele premiéra. Jeho najvyšším záujmom nie je brexit, ale čosi podobne neuveriteľné – reverzalizmus, čiže akýsi spätný chod ekonomiky. V krajine sa tok peňazí má obrátiť tak, že človek musí najprv zaplatiť, aby potom mohol pracovať a „zarábať“ peniaze. Zaplatí si svoj plat tým, že bude nakupovať, a v obchodoch dostane zaplatené, aby mohol nakupovať tovar. Ak tomu nerozumiete, nevadí, podobne nepochopiteľné je to aj v knihe. Podľa plánu by takýto spätný chod v ekonomike mal zabezpečiť plnú zamestnanosť a obnovu hospodárstva. Autor sa podrobne venuje vysvetľovaniu teórie reverzalizmu a je to dosť náročné na čítanie i pochopenie, skvele sa pritom baví na nezmysloch, ktoré z toho vyplývajú. Komplikovaná teória aj prekonávanie rôznych úskalí, napríklad, ako napojiť Britániu na svetovú ekonomiku, keďže ostatné štáty zatiaľ reverzalizmus nezavádzajú, dá čitateľsky celkom zabrať. Napriek tomu, že myšlienke reverzalizmu v knižke nerozumejú ani samotní jej autori, má táto teória veľa prívržencov, najmä takých, čo si chcú zachovať miesto vo vláde. Napokon, ani iné myšlienkové pochody a politické činy premiéra Jima Samsa sa pochopiť nedajú, ale mnohí mu pritakávajú a o dušu sa snažia vyhovieť, zato výnimky dávajú najavo zhrozenie a posledné zvyšky charakteru, za odmenu ich v budúcnosti už nečaká nijaká veľká kariéra. Premiér Jim Sams cíti, že spriaznenú dušu – ba až telo – má aj na opačnej strane, tam za oceánom, a telefonát s americkým prezidentom Archiem Tupperom ukončí otázkou, či aj on mal pôvodne šesť nôh. Odpoveď nedostane, telefón zostane hluchý.

Diplomatická roztržka s Francúzskom kvôli nešťastnému úmrtiu niekoľkých rybárov ako začiatok konfliktu, ktorý sa darí eskalovať čímsi, čo by sa dalo pomocne nazvať opak diplomacie, je jednou z epizód. McEwanova čierna komédia má napriek všetkej absurdnosti svoje reálne rámce a v nich sa bavíme na plejáde neskutočne skutočných figúrok britskej a americkej politiky, ich spôsobe vedenia politiky, úlohe, akú zohrávajú publikované i nepublikované nezmysly a bulvárne médiá.

Pre čitateľstvo, ktoré sa nechystá prehrýzať sa nielen vtipnými scénkami ako napríklad stretnutie s nemeckou kancelárkou, ale ani húštinou teórií o reverzalizme, možno poodhaliť pointu dielka. Celá podarená vládna skupinka sa napokon vráti do svojich pôvodných tiel. Ešte predtým sa potešia z toho, ako sa ľudstvu pomstili sa za to, že nimi celé veky opovrhuje. Ich kynoženie si teda odskáče tým, že si ich v ľudskej podobe zvolilo za svojich politických predstaviteľov, čím sa definitívne prepadlo do úplnej skazy.

Napriek autorovmu zúfalstvu, ktoré cítiť kdesi v pozadí, možno v našich končinách len ticho závidieť, keďže tu už aj rámce zmizli a bolo by treba urobiť oveľa hlbšiu rešerš, aby sme mohli uchopiť všetkých švábov, ploštice, muchy, snáď aj potkany, hady a všemožné článkonožce veselo a s nadhľadom, aby sa dala ako tak uchopiť realita Slovenska, prípadne širšie V4 a okolia. Kiež by podobné očistné kúry Británii pomohli, aj keď nedúfam, lebo veď šváby, ako vieme, nepodľahnú ani nukleárnej katastrofe.

 

Ako citovať tento článok:

red. Šváby v posteli aj v politike In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 19/02/2020. Získané 18/04/2024 - 15:18. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/svaby-v-posteli-aj-v-politike