Tipy na feministické čítanie

Rok 2014 priniesol do feministickej literatúry viacero zaujímavých prírastkov. Blog známeho časopisu Ms. pripravil zopár tipov na knižky, ktoré by sa mohli hodiť do vašej aj našej feministickej knižnice.

 

Knižky múdre

747Patricia Miller: Good Catholics. The Battle Over Abortion in the Catholic Church. Barkeley – Los Angeles – London: University of California Press 2014.

Bývalá editorka časopisu Conscience rozpráva príbeh o priebehu diskusie o interrupciách v katolíckej cirkvi. V knihe opisuje vplyv katolíckej cirkvi na politický systém USA vo vzťahu k interrupciám a tvrdí, že katolíčky a katolíci majú právo nesúhlasiť s vedením cirkvi. Knižka má byť hlasom tých veriacich, ktorí podporujú právo na interrupciu a ktorí sa v diskusii o interrupciách často nedostanú k slovu.

 

750

Daisy Hernández: A Cup of Water Under My Bed. Boston: Beacon Press 2014.

Kniha prináša spomienky kolumbijsko-kubánskej ženy vyrastajúcej v Amerike. Daisy Hernandéz sa usiluje vysporiadať s navzájom protirečivými identitami, ako aj s rozhodovaním medzi kultúrnymi tradíciami svojej rodiny a sebou samou. Hernández sa v venuje témam ako rasa, peniaze a láska, kde sa zameriava na objavovanie vlastnej sexuality.

 

749Katha Pollitt: Pro: Reclaiming Abortion Rights. New York: Picador 2014.

Katha Politt presvedčivo tvrdí, že interrupcia by sa mala považovať za bežnú súčasť reprodukčného života žien. Pravidelná prispievateľka časopisu The Nation namieta voči tvrdeniu, že život sa začína počatím, vyvracia niekoľko mýtov o interrupciách a demonštruje úzke prepojenie medzi opozíciou voči interrupciám a anti-feminizmom.

 

751

Linda Tirado: Hand to Mouth. Living in Bootstrap America. New York: G. P. Putnam´s Sons 2014.

Po tom, čo Linda Tirado publikovala na svojom blogu príspevok s názvom Why I Make Terrible Decisions, Or, Poverty Thoughts (Prečo robím príšerné rozhodnutia, alebo zamyslenie sa nad chudobou) a podarilo sa jej vyzbierať dostatok peňazí na to, aby opustila prácu kuchárky v lacnom reštauračnom reťazci, premieňa túto provokatívnu esej na svoju prvú knihu. Na základe vlastných životných skúseností Tirado predkladá drastický obraz života a práce v cykle chudoby. Ukazuje, ako nedostatok spánku, namáhavá práca a beznádej vedú ľudí žijúcich v chudobe k nevyhnutným „zlým voľbám“.

 

753Shannon Sullivan: Good White People. The Problem with Middle-Class White Anti-Racism. Albany: State University of New York Press 2014.

Profesorka afro-amerických a ženských štúdií Shannon Sullivan  poukazuje na to, ako postoje bielych, liberálne zmýšľajúcich ľudí, ktorí „to myslia dobre“, prispievajú k rasovej neznášanlivosti. Podľa autorky sa viac zaoberajú dokazovaním toho, že nie sú rasisti, než skutočným nabúravaním výhod, ktoré im prináša spoločenský systém. Sullivan tvrdí, že bieli liberáli a liberálky by mali si priznať svoju rasovú výhodu namiesto toho, aby sa od nej seba-ospravedlňujúco dištancovali.

 

Knižky krásne

754Rabih Alameddine: An Unnecessary Woman. New York: Grove Press 2014.

Starnúca Aaliya Sohbi žije sama vo svojom byte v Bejrúte, bezdetná, rozvedená, „nepotrebné bremeno“ na krku rodiny.  Preložila do arabčiny takmer 40 kníh, ktoré nikto nikdy nečítal, a obložila sa nimi v zapratanom byte. V retrospektívnom rozprávaní sa Aaliya pokúša zmieriť svoje starnúce telo a myseľ s hroznými spomienkami na libanonskú občiansku vojnu.

 

755Kaui Hart Hemmings: The Possibilities. London – New York – Toronto – Sydney – New Delhi: Simon and Shuster 2014. 

Prvý román Kaui Hart Hemmings s názvom The Descendants vyšiel v 20 rôznych krajinách a stal sa predlohou pre oscarový film v hlavnej úlohe s Georgeom Clooneym. Jej druhý dlhoočakávaný román skúma osud rodiny, ktorá sa zotavuje z ťažkej tragédie. Slobodná matka Sarah St. John sa potáca životom po nečakanej synovej smrti. Pomaly sa zmieruje so svetom bez neho, no v tom sa objaví na prahu žena so synom jej syna.

 

756

Lisa See: China Dolls. London: Bloomsburry Publishing 2014.

Autorka bestsellerov Snow Flower and the Secret Fan a Shanghai Girls prichádza v roku 2014 s ďalším románom. Odohráva sa v prostredí ázijských nočných klubov 30. rokov 20. storočia v San Franciscu. Kniha spája osudy troch mladých Číňaniek, ktoré sa snažia získať slávu a bohatstvo v honbe za lepším osudom. Stretávajú sa ale s rasovými predsudkami a ich priateľstvo a životy sú ohrozené po bombardovaní Pearl Harbor. Román skúma témy ako identita, rod a rasa.

 

757

Marge Piercy: The Cost of Lunch, Etc. Oakland: Marge Piercy 2014.

Zbierka poviedok známej spisovateľky a aktivistky Marge Piercy sleduje životy obyčajných žien, ktoré sa snažia sa o pochopenie svojich svetov. Knižka na rôznych príbehoch skúma témy smrti, rodiny, priateľstva, sexuality a náboženstva - od príbehu ženy, ktorej pred očami mizne sestra chorá na rakovinu, po dievčenskú prvú lásku či sexuálne prebudenie.

 

758

Jina Ortiz and Rochelle Spencer (ed.): All About Skin. Short Fiction by Women of Color. Madison: University of Wisconsin Press 2014. 

Knižka All About Skin je reakciou na nedostatok poviedkovej tvorby autoriek z rôznych menšín. Prináša 27 poviedok farebných spisovateliek, ktoré získali množstvo ocenení a boli zaradené do Best American Short Stories. V tejto multikultúrnej zbierke sa talentované autorky z „okraja literárnej tvorby“ vyjadrujú k témam ako rasové predsudky, zobrazenie krásy v médiách či rodinné vzťahy.

 

Zoznam zostavila Anita Little v blogu Must-Read Feminist Books of 2014. Prečítať si ho môžete na: msmagazine.com

Do slovenčiny preložila a upravila Zuzana Jungerová.

Ako citovať tento článok:

red. Tipy na feministické čítanie In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 22/02/2015. Získané 25/07/2020 - 15:28. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/tipy-na-feministicke-citanie