Trampoty s rodičovstvom

Čítanie z kníh pre deti aj dospelých o (ne)typických malých ľuďoch

Pri tom, ako rastieme či vychovávame, sa objavuje veľa naliehavých otázok. Tak napríklad:

Sú dievčatá a chlapci z iných planét?Zvyknú sa pýtať detské, tínedžerské aj dospelácke časopisy.

Prečo som sa cítila taká zraniteľná?Zamýšľala sa pri výchove dcéry právnička a spisovateľka Marianne Grabrucker v knihe Typické dievča?.

„Môžu ockovia plakať? Ako plačú ockovia?“ Potom si Hanka, hrdinka knihy Typické dievča?, nechala od otca predviesť, ako plače.

Vlk sa oblizol a ľudským hlasom povedal: A čo keby som ťa od samej lásky zjedol? Karkulka mu na to trasúcim sa hláskom povedala: A čo ak som nestráviteľná?Nerozprávkový rozhovor napísala Jana Juráňová v knihe Iba baba. 

Týmto a ďalším zvedavým otázkam sa budeme venovať na podujatí pre deti a ich dospelých Trampoty s rodičovstvom.

 

KEDY: štvrtok 23. júna 2022, 17.00

KDE: Letná čitáreň, Medická záhrada, Bratislava

 

Prečítame si z kníh o kamarátstve a hračkách, o detstve, dospievaní aj o výchove. V podaní bábkoherečiek Margaréty NosáľovejAdely Dukátovej ožijú knihy Ružový a modrý svet, Typické dievča?, Iba baba, Minka a Pyžaminka a ďalšie. Porozprávame sa trošku aj o tom, že veru nie všetko je ružové a modré, čo sa blyští, pretože ženy a muži nežijú na opačných póloch. Podujatie moderuje Jana Cviková.

***

Narodilo sa dieťa, je tu nová žena. Jej budúcnosť bude vyzerať inak.

Takýmito a podobnými myšlienkami som sa zaoberala ja, moje priateľky a známe, keď sa narodila moja dcéra. Bolo to ako pri vstupe do nového školského roka, ako pri zmene pracoviska alebo na začiatku nového vzťahu – všetko malo byť inak a lepšie. Všetkým chybám, aspoň tým, o ktorých sme si mysleli, že ich poznáme, sa bolo treba vyhnúť. Chcela som sa správať premyslene a starostlivo, pokojne a vyrovnane, aby mohla vyrásť „nová žena“.

 

V súlade s príslušnými teóriami o socializácii som pri tom vychádzala z predstavy, že výchova robí ženu a muža. S mojou dcérou malo byť všetko inak. Nemala dospieť na takú ženu, akými sme sa stali my, ženy narodené v povojnovom období. Nechcela som, aby od mužov svojej generácie strpela vo vzdelaní, v povolaní a v osobných vzťahoch to isté čo my; nechcela som ani, aby bola milá, aby si to, čo si myslí, nechávala pre seba a usmievala sa namiesto toho, aby vyjadrila svoj nesúhlas. Nechcela som, aby vždy a všade svoje myšlienkové pochody trikrát preskúmala, kým vysloví stručnú vetu, na rozdiel od zdĺhavých vývodov svojich kolegov, ktorí zopakujú trikrát povedané ešte raz. Nechcela som, aby visela s veľkou láskou na mužovi, ktorý jej môže nadávať a kritizovať ju tak dlho, až bude sama zo seba zúfalá. Chcela som zabrániť tomu, aby jej profesné plány dopadli skromne, aby sa orientovali podľa ženskej „reality“. Mala siahať po hviezdach.

***

 

Takto začína knihu Typické dievča? nemecká feministka a spisovateľka Marianne Grabrucker, ktorá si začala písať denník, keď sa jej narodila dcéra. Ako to nakoniec prebiehalo a prečo to nebolo také jednoduché?

 

Zistíte 23. júna v Medickej záhrade v Bratislave a v knihe Typické dievča? Denník o prvých troch rokoch života.

 

1998

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Príloha: 
Ako citovať tento článok:

red. Trampoty s rodičovstvom In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 13/06/2022. Získané 27/05/2024 - 07:46. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/trampoty-s-rodicovstvom