V Košiciach sa 26. septembra rozprestrie dúha

V metropole východu sa bude konať tretí ročník sprievodu za práva LGBTI ľudí PRIDE Dúhové Košice. V sobotu 26. septembra tak vyvrcholí týždeň rôznorodých aktivít, ktorých cieľom je zviditeľniť a podporiť práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí.

„Tretí ročník bude väčší a farebnejší. Okrem sprievodných podujatí chystáme i festival po samotnom sprievode. Verím, že si z ponuky každý niečo vyberie, niečo, čo ho pritiahne a umožní zakúsiť neopakovateľnú atmosféru PRIDE sprievodu. Práve z tejto atmosféry totiž môžeme čerpať silu na celý rok,“ uviedol riaditeľ podujatia Róbert Furiel.

Pod heslom Dúha nás spája sa sprievod začne o 13.00 v priestoroch Kasární Kulturparku, ktoré ponúknu bezpečné miesto pre zhromaždenie. Po sprievode bude nasledovať festival v Tabačke Kulturfabrik, v rámci ktorého vystúpi kapela Odtiaľ potiaľ z Prešova alebo české hudobné zoskupenia W.W.W., Slowmotiondancer a Videos. Festivalom bude sprevádzať herečka Judita Hansman. Na Dúhovom trhu neziskoviek sa v priestoroch Tabačky predstavia rôzne ľudskoprávne organizácie. Večer sa návštevníčky a návštevníci môžu tešiť na známu queer párty Tepláreň.

„Okrem festivalu do Košíc prinášame i týždeň sprievodných aktivít. Zatiaľ môžeme prezradiť, že budeme premietať úspešný britský film PRIDE, diskutovať o tom, ako sa na Slovensku žije gejom a lesbám a vyberieme sa aj na turistický výlet do okolia Košíc,“ povedal člen organizačného tímu Juraj Víg. „Sme presvedčení, že Slovensko potrebuje festival PRIDE, aby sa na situáciu LGBTI ľudí nezabudlo. Máme pocit, že celospoločenská diskusia po februárovom referende utíchla, čo nie je dobré. Iba jej udržiavaním máme šancu posúvať sa ďalej,“ doplnil Furiel.

Informácie o podujatí PRIDE Dúhové Košice 2015 nájdete na: pridekosice.sk

Ako citovať tento článok:

red. V Košiciach sa 26. septembra rozprestrie dúha In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 16/09/2015. Získané 16/09/2019 - 19:08. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/v-kosiciach-sa-26-septembra-rozprestrie-duha