Vypredaný titul Etely Farkašovej „Stalo sa“ teraz ako e-kniha

Znova si môžete prečítať žiadanú knihu držiteľky literárnej ceny Anasoft litera

Spisovateľka a filozofka Etela Farkašová zaujala odbornú porotu literárneho ocenenia Anasoft litera viackrát – v tomto roku je jej kniha Hodiny lietania v nominovanej desiatke, za knihu Scenár získala cenu Anasoft litera v roku 2018 a do finálovej desiatky sa dostal aj jej román Stalo sa (ASPEKT 2005). Túto dlho vypredanú knihu si teraz môžete prečítať ako e-knihu. Prinášame aj online ukážku z knihy a rozhovor Etely Farkašovej s Janou Cvikovou.

***

Akonáhle sa začne lepšie cítiť, stačí malý podnet a vzápätí akoby sa v nej spustil mechanizmus spomínania, nie celkom istého, no azda o to zažiadanejšieho otvárania pamäti.

Historky, ktoré už poznám naspamäť, ale aj také, ktoré počujem po prvý raz, pri vankúši má poskladaný uterák, biely, z domáceho, ručne tkaného plátna, ktovie, čo je s ňou a či ešte vôbec žije, povie s dlaňou na uteráku, k tejto historke sa rada vracia, akoby si ňou potvrdzovala možnosť drobných víťazstiev, víťazstiev pevnej vôle.

Obdobie po skončení školy v Martine, nástup do zamestnania, po ktorom tak veľmi túžila: poradňa pre tuberkulózne deti, Gelnica, malá, no útulná ambulancia, ordinovalo sa trikrát v týždni a ostatné tri dni sa chodilo do terénu, po dedinkách, menších i väčších, po stratených osadách, desiatky kilometrov peši, v letnej páľave, v jesenných dažďoch, neunavovalo ju to, celý život milovala potulky poľnými chodníkmi, lúkami, prebrala som od nej túto záľubu v chôdzi ešte v detstve, absolvovali sme spolu nespočetné prechádzky, potrebovali sme cítiť v nohách kilometre, pred očami výhľad na kopce alebo na les, vášnivé chodkyne, ona aj ja.

***

Celý úryvok z knihy Stalo sa čítajte TU.

 

***

Za nesmierne civilný názov Stalo sa ste ukryli príbeh vzťahu matky a dcéry, ktorý je klasický zostavou jeho protagonistiek, no jedinečný hĺbkou vlastného zážitku a nezvyčajný spôsobom vášho literárneho poňatia — prečo Stalo sa?

Pod týmto názvom vyšla ukážka z rukopisu, ktorý mal pôvodne iný názov, vo feministickom kultúrnom časopise Aspekt. Po kratšom zvažovaní som sa priklonila k tomuto názvu, azda aj kvôli kontrastu so značne hustým textom. Zdalo sa mi, že text, už aj tak dostatočne ťažký, by zložitejším, dlhším názvom ešte viac oťažel, a to by pre knihu ako celok nebolo dobré. Ďalším dôvodom je to, že v literatúre (aj v živote) pred okázalosťou uprednostňujem civilný tón, azda až strohosť výrazu. Je to však strohosť, ktorá by mala byť nasýtená skrytou emocionalitou, silnou empatiou. A ešte čosi: výraz ,stalo sa’ sa vzťahuje k niečomu ukončenému, neodvolateľnému, a práve takou je aj udalosť odchodu zo života. V prípade tejto knižky odchodu rozprávačkinej (netajím, že zároveň autorkinej) matky.

***

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

***

E-knihu Stalo si môžete objednať TU.

 

Ako citovať tento článok:

red. Vypredaný titul Etely Farkašovej „Stalo sa“ teraz ako e-kniha In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 19/02/2020. Získané 11/07/2024 - 23:27. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/vypredany-titul-etely-farkasovej-stalo-sa-teraz-ako-e-kniha