Z premietania dokumentu Solidarita podľa žien

Jadwiga  Chmielowska, Anna Dodziuk, Joanna Duda-Gwiazda, Janina Jankowska, Henryka Krzywonos, Ewa Kubasiewicz, Barbara Labuda, Helena Łuczywo, Ewa Ossowska, Zofia Romaszewska, Bożena Rybicka, Grażyna Staniszewska, Jadwiga Staniszkis, Ludwika Wujec, Ewa Zydorek, Anna Walentynowicz, Alina Pienkowska, Maryla Płońska... Aj toto sú mená žien, ktoré v osemdesiatych rokoch 20. storočia tvorili opozičné hnutie Solidarita, a prispeli tak zmene politických reálií v krajine. Režisérska dvojica Marta Dzido a Piotr Śliwowski o nich pripravili dokumentárny film, ktorý sa premietal 11. októbra v Poľskom inštitúte v Bratislave. Premietaniu predchádzala krátka prezentácia aspektovskej publikácie Občianky a revolucionárky (ASPEKT 2015) v podaní Alexandry Ostertágovej a Jany Cvikovej, ktorá podujatie moderovala.

13611363
 

Tvorkyne a tvorcovia predstavujú dokument ako spleť príbehov rôznych hrdiniek:


V jednu augustovú sobotu roku 1980, keď robotníčky a robotníci – spokojní s prísľubom zvýšenej mzdy – chceli ukončiť štrajk a odísť z lodeníc v Gdansku, malá skupina žien zatvorila brány, a začala tak solidárny štrajk. Keby nebolo ich iniciatívy, známa história augusta 1980 v Poľsku by sa možno ani nezačala písať.
Počas stanného práva, keď mužov pôsobiacich v ilegalite zavreli do väzenia, ich úlohy začali zastávať ženy. Vydávali nezávislé noviny, zriadili a prevádzkovali ilegálne rádio. Nezáležalo im na tom, či sedia v orgánoch odborového hnutia, nestarali sa o funkcie. Záležalo im na práci a jej výsledkoch.
Keď vysielalo rádio Solidarita, ľudia zhasínali a zapaľovali svetlá v bytoch. Blikanie bolo znakom, že počúvajú. Nelegálne noviny Tygodnik Mazowsze vychádzali v desiatkach tisíc kusov.
Editorky a vydavateľky volali aj Damska Grupa Operacyjna (Dámska operatívna skupina).
Ale na rokovaniach za okrúhlym stolom by ste tieto ženy hľadali márne. Pripustili, aby sa na ne zabudlo, keď po prvých slobodných voľbách najdôležitejšie verejné funkcie obsadili muži. Mysleli si, že politika nie je pre ne.
Dodnes neprestávajú zápasiť, hoci už to robia inak než predtým. Henryka Krzywonos pomáha rodinám, ktoré pracovali v štátnych poľnohospodárskych družstvách. Joanna Duda-Gwiazda je publicistka a kritička kapitalizmu a kľúčových princípov súčasnej ekonomiky. Barbara Labuda učí mladé ženy, ako sa stať líderkami. Ewa Zydorek je naďalej aktívnou členkou nezávislých odborov Solidarita.
Barbara Labuda tvrdí, že v slobodnom Poľsku, za ktoré bojovala, nie sú ženy slobodné. Jadwiga Staniszkis si stále nie je istá, či je Poľsko skutočne slobodná krajina. Na otázku kde je dnes solidarita, Henryka Krzywonos odpovedá: U mňa doma, Joanna Duda-Gwiazda zhrnie: Solidaritu nemôžeme zopakovať, ale vedomie, že je možné zmeniť svet, nám dáva nádej. 


Viac o hnutí Solidarita si môžete prečítať aj v publikácii Občianky a revolucionárky, o ktorej hovorila jedna z jej editoriek Alexandra Ostertágová. Kniha vyšla v roku 2015 v Knižnej edícii ASPEKT a jej súčasťou je aj kapitola Vytrvalá revolúcia. Ženy a vedúce úlohy americkej výskumníčky Shany Penn. Knihu si môžete objednať na webovej stránke ASPEKTU alebo požičať v knižnici ASPEKTU, ktorú na podujatí predstavila aspektovská knižničiarka Eva Gatialová.
 

13641365

Za fotografie ďakujeme Michaele Achbergerovej.



 

Ako citovať tento článok:

red. Z premietania dokumentu Solidarita podľa žien In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 22/10/2016. Získané 18/04/2024 - 22:47. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/z-premietania-dokumentu-solidarita-podla-zien