Aspektovské ňjúvinky 7/2021 – špeciál o príbehoch žien (nielen) v čase korony

Čo všetko máme na starosti v čase korony? Príbehy o práci platenej aj neplatenej * Máme pre vás darček! 100 x bezplatný mesačný prístup ku všetkým filmom na DAFilms.sk * Príbehy žien v Knižnej edícii ASPEKT * Príbeh kampane Piata žena * Rozhodujte o feministickej budúcnosti! 

Prinášame ňjúvinky – informácie o novinkách na www.aspekt.sk – o zaujímavých článkoch vo webzine ASPEKTin, o nových knihách v knižnici ASPEKTU a o ďalších aktualitách z našich webových rubrík aj ASPEKTovských priestorov.

*

Čo všetko máme na starosti v čase korony? Príbehy o práci platenej aj neplatenej Takmer rok zbierame príbehy žien o tom, čo zažívajú počas korony – o čo sa starajú a čo všetko ich zamestnáva. Zo štatistík vieme, že pandémia zasiahla najtvrdšie práve ženy. Tie dosiaľ zodpovedajú za väčšinu neplatenej práce v domácnosti, ktorá sa počas pandémie znásobila. Častejšie tiež pracujú v oblastiach, ktoré boli zasiahnuté najviac, či už ide o zdravotníctvo, školstvo alebo gastro. Čo však tieto štatistiky znamenajú v každodennej realite? Ako sa pandémia premietla do života žien, ktoré zastávajú rôzne roly, platene i neplatene pracujú v rôznych priestoroch, líšia sa vekom či zdravotným stavom? Prečítajte si tri príbehy o práci platenej a tri o tej neplatenej.

*

Máme pre vás darček! 100 x bezplatný mesačný prístup ku všetkým filmom na DAFilms.sk Sledujte príbehy žien na filmovom portáli DAFilms.sk. Stačí napísať mail na administrativa@aspekt.sk a my vám pošleme kupón na bezplatný mesačný prístup ku všetkým filmom na portáli. Nájdete tu aj dve celé sekcie venované filmom o živote a skúsenosti žien. Okrem toho sme pre vás pripravili aspektovský výber filmov na tradičnú vianočnú nôtu z netradičnej feministickej perspektívy.

*

Príbehy žien v Knižnej edícii ASPEKT V aspektovských knihách nájdete rovno dva tituly nesúce príbehy žien priamo v názve a množstvo ďalších, ktoré autorky spracovali beletristicky, sociálnovedne či poeticky. Pozrite si, aký vianočný výber z Knižnej edície ASPEKT sme pre vás pripravili. Knižky si k nám môžete prísť kúpiť ešte do utorka 21. decembra (zavolajte predtým na + 421 918 479 677 alebo píšte na administrativa(zavinac)aspekt(bodka)sk, aby sme si dohodli čas).

*

Príbeh kampane Piata žena Tento rok uplynulo dvadsať rokov od prvej celoslovenskej kampane o násilí páchanom na ženách Piata žena. Ako sa na Slovensku otvárala téma rodovo podmieneného násilia v 90. rokoch 20. storočia? Ako sa postupne sprítomňovalo násilie páchané na ženách vo verejnej diskusii? S akými reakciami sa pritom feministky stretávali a v čom je dnes situácia iná? Prečítajte si rozhovor Zuzany Maďarovej s Janou Cvikovou a Janou Juráňovou.

*

Rozhodujte o feministickej budúcnosti! Dostupné tituly Knižnej edície ASPEKT si môžete objednať na webstránke: www.aspekt.sk Kúpou každej aspektovskej knihy podporujete vydávanie ďalších dobrých titulov. Našu prácu môžete podporiť aj pravidelným alebo jednorazovým finančným príspevkom. Ďakujeme.

***

Budeme rady, ak pre vás budú Aspektovské ňjúvinky vítaným zdrojom informácií a upozorníte na ne ďalších ľudí, ktorí by o ich zasielanie mali záujem. Ak si neželáte, aby sme vám Aspektovské ňjúvinky zasielali, pošlite prosím prázdny e-mail na adresu administrativa(zavinac)aspekt(bodka)sk, v predmete uveďte UNSUBSCRIBE.

*****

Feministická vzdelávacia a publikačná organizácia ASPEKT, Mýtna 38, 811 07 Bratislava, 02 5249 1639, aspekt(zavinac)aspekt(bodka)sk, www.aspekt.sk

1947

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá organizácia ASPEKT.

 

 

 

 

PrílohaVeľkosť
Aspektovské ňjúvinky 7_2021_.pdf121.23 KB