Irena Brežná

Irena Brežná sa narodila v roku 1950 v Bratislave. V roku 1968 emigrovala s rodičmi do Švajčiarska, kde odvtedy žije a pracuje. Píše prevažne po nemecky, pričom skúsenosť emigrácie istým spôsobom poznačila celé jej písanie.

Po roku 1989 vyšli v slovenčine jej knihy Psoriáza, moja láska (Archa 1992), prózy, eseje a publicistické články pod názvom Tekutý fetiš (ASPEKT 2005). Nasledoval román o detstve v socialistickom malomeste Na slepačích krídlach (ASPEKT 2007, 2010). Na motívy tejto knihy vznikla rovnomenná divadelná inscenácia Bratislavského bábkového divadla. Výtvarníčka Lucia Mendelová knihu svojsky spracovala ako komiksovú myšlienkovú mapu.

Najnovší román o skúsenosti s vlastnou emigráciou i osudmi súčasných migrantiek a migrantov Nevďačná cudzin(k)a (ASPEKT 2014, 2016) predstavuje vyvrcholenie autorkinej literárne originálnej, obsahovo humornej a zároveň premýšľavej práce s osobným a kolektívnym smútkom. Brežná zaň získala Literárnu cenu Švajčiarskej konfederácie a bol preložený do viacerých jazykov. Román bol na Slovensku ocenený Cenou Dominika Tatarku a ašpiruje aj na literárnu cenu Anasoft litera.