O laureátke Nobelovej ceny za literatúru Alice Munro

Jana Juráňová o Alice Munro:

„Písať o nej nebanálne, to je oriešok, ktorý asi nerozlúsknem. Lebo dlho by sa dalo hovoriť o nenápadných, a pritom dokonalých zápletkách jej poviedok, o jej minucióznej práci s jazykom, hlbokom ponore do psychiky postáv, o tom, že nepestuje nijakú literárnu manieru, nešokuje, ale zato udivuje nesmierne. Je zdanlivo taká obyčajná, že sa to nedá slovami ani opísať. Naozaj. Nič si nevymýšľa, všetko vie. Pri čítaní jej kníh sa môžeme nahlas smiať aj potichu plakať. Ako je možné, že ich napísala tak veľa tak rovnako najlepších? Alice Munro je záhada. Je to literárny úkaz. Keby jej neudelili Nobelovu cenu za literatúru, táto cena by, myslím si, značne utrpela na povesti.“

 

Literárne diela kanadskej spisovateľky, ktorá v tomto roku získala Nobelovu cenu za literatúru, nájdete v knižnici ASPEKTU každý utorok a štvrtok od 15.00 do 19.00:

 

MUNRO, Alice:  Niečo, čo som ti chcela povedať. In Aspekt, č. 3, 1997.

MUNRO, Alice: Kameň na poli. In GORJUP, Branko (zost.): Tichá hudba. Antológia anglo-kanadských poviedok. Bratislava: Juga 2000.

MUNRO, Alice: Pŕhľava. In Revue svetovej literatúry, č. 2, 2002.

MUNRO, Alice: Friend of my Youth. New York: Vintage Books 1991.

MUNRO, Alice: Hateship, Friendship, Courtship, Loveship, Marriage. Toronto: Penguin Books 2001...

MUNRO, Alice: Miles City, Montana. In CHONG, Denise (ed.): The Penguin Anthology of Stories by Canadian Women. Toronto: Penguin Books 1998..

MUNRO, Alice: Selected Stories. Toronto: Penguin Books 1998..

MUNRO, Alice: Something I've been Meaning to Tell You. Thirteen Stories. Toronto: Penguin Books 1990.

MUNRO, Alice: Who Do You Think You Are? Harmondsworth: Penguin Books 1991.