Po lete znova otvárame knižnicu ASPEKTU. Čo by ste mali vedieť?

Po letných prázdninách a upratovaní kníh pre vás opäť otvárame knižnicu ASPEKTU. Od septembra skúsime pridať ďalší knižničný deň, aby ste mali viac možností dostať sa ku knižkám a materiálom, ktoré potrebujete a robia vám radosť. Obrovskú zásluhu na tom majú Ema, Andrejka a mačky Bertha a Florián, s ktorými sa v knižnici na Mýtnej 38 v Bratislave stretnete. 

Nové otváracie hodiny knižnice:

štvrtok 16.30 - 19.30

sobota 13.30 - 16.30

 

Knižnicu ASPEKTU prevádzkujeme z lásky k feminizmu a knihám. Jej činnosť nie je podporená žiadnymi grantmi a dotáciami, zabezpečujeme ju dobrovoľníckou prácou, knižničný online katalóg a priestory financujeme zo zdrojov ASPEKTU, z 2 % a z vašich darov. Ak činnosť a prístupnosť feministickej knižnice chcete podporiť, môžete tak urobiť pravidelným alebo jednorazovým darom TU. Ďakujeme.

Prinášame základné informácie, ktoré vám knižničnú návštevu uľahčia.

Čo vás ešte čaká v aspektovskej knižnici?

Publikácie a iné materiály s feministickou a rodovou problematikou:

 • beletria
 • odborná literatúra z rôznych vedných disciplín: filozofia, verejná politika, politológia, história, sociológia, antropológia, psychológia
 • časopisy
 • audiovizuálne dokumenty
 • plagáty

Požičať alebo prečítať si môžete viac ako 6000 knižných titulov najmä v slovenčine, češtine, angličtine, nemčine a poľštine.

 

Čo potrebujete vedieť?

 • Dokumenty v knižnici ASPEKTU si požičiavate po registrácii (4,50 €/rok) na 3 týždne. Na čítanie a štúdium mimo priestorov knižnice ASPEKTU si môžete vziať maximálne 5 kusov.
 • Dokumenty knižnice ASPEKTU sa vypožičiavajú prezenčne alebo absenčne.
 • Absenčne si môžete požičať beletriu, antológie, časopisy Aspekt a odborné knihy, ktorých je viac kusov (aspoň jedna však v knižnici musí zostať). Takto sa všetkým zabezpečí prístup ku všetkým titulom.
 • Výpožičnú dobu možno predĺžiť (osobne, telefonátom, e-mailom). O úspešnom predĺžení alebo o potrebe dokumenty vrátiť vás pracovníčka knižnice bude informovať.
 • Ostatné materiály – knihy, plagáty, periodiká a audiovizuálne dokumenty – sa požičiavajú iba prezenčne. Môžete s nimi pracovať počas knižničných hodín priamo v knižnici ASPEKTU (vlastné laptopy a poznámkové bloky sú vítané) alebo si ich kopírovať za poplatky stanovené v cenníku.
 • Separátne materiály sú kópie častí kníh, článkov a iných materiálov, roztriedených podľa knižného klasifikačného systému. Nachádzajú sa v šanónoch priamo v knižnici. Tituly si môžete rezervovať e-mailom na adrese kniznica (zavinac) aspekt (bodka) sk. Ak je publikácia, o ktorú máte záujem, už rezervovaná, pracovníčka knižnice vás informuje e-mailom.
 • Ak máte záujem o konkrétne periodikum, audiovizuálny dokument alebo plagát, píšte na kniznica (zavinac) aspekt (bodka) sk a rezervujte si ho na deň, keď knižnicu navštívite, aby ste sa vyhli zbytočnému čakaniu priamo na mieste.
 • V knižnici si môžete kúpiť všetky tituly Knižnej edície ASPEKT za ceny nižšie ako v kníhkupectvách.
 • Väčšina dokumentov v knižnici ASPEKTU je zaradená podľa klasifikačného systému používaného vo viacerých knižniciach s rodovou problematikou a podľa priradených čísel sú dokumenty pre ľahšie hľadanie uložené aj v policiach knižnice. Klasifikačný systém používaný v knižnici ASPEKTU si môžete stiahnuť TU. Môžete ho využiť aj pri hľadaní dokumentov prostredníctvom on-line katalógu. V ňom sa zorientujete rýchlo a jednoducho pomocou manuálu.

Knižničný poriadok ASPEKTU čítajte TU.