ASPEKTovské ňjúvinky 1/2012

Darujte svoje 2%, Monografická výstava Denisy Lehockej, Ludmila Javorková: V tichu a mlčaní, Ukážka z knihy Buchty švabachom, Buchty dám do batôžka, nasadnem na kravku a  fičím..., Za poetkou Wisławou Szymborskou.

Prinášame ňjúvinky - informácie o novinkách na www.aspekt.sk: o zaujímavých článkoch vo webzine ASPEKTin, o nových knihách v knižnici ASPEKTU a o ďalších informáciách z našich webových rubrík aj ASPEKTovských priestorov.

+

Darujte svoje 2 % Na pôvodné knihy, články, štúdie, webovú stránku, strechu nad hlavou, knižnicu, odborné konzultácie, prekladové knihy, rozvíjanie rodovo citlivého jazyka, pýtanie sa, odpovedanie, teplú vodu, vzdelávanie a veľa veľa ďalších vecí, aktivít, javov...

+

Monografická výstava Denisy Lehockej Výstavu, ktorú  kurátorsky pripravili Alexandra Kusá a Monika Mitášová, si môžete pozrieť do 3. júna v SNG v Bratislave. Choďte a presvedčte sa, naozaj tam je – leží, visí, bodkuje, kvapká, bieli, spriehľadňuje :)

+

Ludmila Javorová: V tichu a mlčaní „Třeba i liturgické modlitby jsou zpravidla v mužském rodě, který se považuje za neutrální. Většina lidí tomu nepřikládá význam, ale pro mne je to zásadní otázka, protože moje sebereflexe před Bohem jde skutečně do hloubky. Svou vlastní existenci prožívám značně odlišně, když se můžu projevovat ve své přirozenosti. Jsou ženy, kterým vůbec nevadí, že se modlí jazykem mužů. Ale mně ano. Můj breviář je celý proškrtaný.“ Z rozhovoru s Ludmilou Javorovou, prvou kňažkou a generálnou vikárkou biskupa F. M. Davídka.

+

Ukážka z knihy Buchty švabachom „Pri zvuku kľúčov za dverami som sebou trhla. Rozhodovala som sa medzi úkrytom v skrini, pod posteľou alebo na parapete okna. Čo si pomyslí jej priateľ, čo povie, čo urobí? Mám s ním ísť na pivo a vydiskutovať si to? Stále môžem byť len jej kamoška, čo sedí na raňajkách po noci s filmami a rečami o chalanoch.“ Čítajte viac z knihy Zusky Kepplovej.

+

Buchty dám do batôžka, nasadnem na kravku a fičím... „Kniha je zručným spracovaním aktuálnych tém, akými sú mesto a dvojdomovosť (alebo skôr ´bez-domovosť´), ale aj postsocializmus a feminizmus. Autorka navyše do ovzdušia slovenskej literatúry prináša čerstvý závan aj z hľadiska zobrazenia sexuality.“ Píše Lenka Krištofová v recenzii na knihu Buchty švabachom.

+

Za poetkou Wisławou Szymborskou Poetka, esejistka, literárna kritička a prekladateľka Wisława Szymborska zomrela vo veku 88 rokov v Krakove. Pripomeňme si laureátku Nobelovej ceny za literatúru jej tvorbou, z ktorej časť nájdete aj v knižnici ASPEKTU.

***

Budeme rady, ak pre Vás budú ASPEKTovské ňjúvinky vítaným zdrojom informácií a upozorníte na ne ďalšie a ďalších, ktorí by o ich zasielanie mali záujem. Ak si neželáte, aby sme Vám ASPEKTovské ňjúvinky zasielali, pošlite prosím prázdny e-mail na adresu, administrativa(zavinac)aspekt(bodka)sk v predmete uveďte UNSUBSCRIBE.
*****
Feministická vzdelávacia a publikačná organizácia ASPEKT, Mýtna 38, 811 07 Bratislava,
02 5249 1639 , aspekt(zavinac)aspekt(bodka)sk, www.aspekt.sk