ASPEKTovské ňjúvinky 9/2014 „Letné čítanie s Jaroslavou Blažkovou a Janou Juráňovou“

Mesiac autorského čítania s Janou Juráňovou, Jana Juráňová o „mužských čitateľoch“, Kamarátky na prázdniny, Čítanie o šťastných koncoch,  Ochutnávka z knihy ... ako z gratulačnej karty..., Prečo mám takú ostrú pamäť? Rozhovor s Jaroslavou Blažkovou.

Prinášame ňjúvinky – informácie o novinkách na www.aspekt.sk: o zaujímavých článkoch vo webzine ASPEKTin, o nových knihách v knižnici ASPEKTU a o ďalších informáciách z našich webových rubrík aj ASPEKTovských priestorov.

+

Mesiac autorského čítania s Janou Juráňovou Spisovateľka Jana Juráňová vystúpi v rámci 15. ročníka literárneho festivalu Mesiac autorského čítania v utorok 29. júla v Brne, stredu 30. júla v Košiciach a štvrtok 31. júla v Ostrave. Príďte a pozrite si aj video, aby ste zistili, kam si Jana Juráňová ukrýva vybavené aj nevybavené záležitosti.

+

Jana Juráňová o „mužských čitateľoch“ ASPEKT vyberá z rozhovoru Lucie Kollárovej s Janou Juráňovou odpoveď na otázku: Stretla ste sa už aj s mužskými čitateľmi?

+

Kamarátky na prázdniny Na prázdniny ponúkame rovno štyri kamarátky naraz – jednu knižku, jednu spisovateľku a dve knižné hrdinky Minku a Pyžaminku. Dobrodružstvá pre deti a ich dospelých predstaví úryvok z knihy Minka a Pyžaminka.

+

Čítanie o šťastných koncoch „Môžeš si nás teda predstaviť takto. Žijeme na tej našej ulici v bermudskom trojuholníku. V domci oproti naľavo bývajú Holanďania, on bývalý školník, ona veľká semetrika, diriguje to tam ráznou rukou. Obom ťahá na osemdesiatku, školník má leukémiu. Počúvam naňho veľké sťažnosti. Buď spí, alebo si v suteréne leští topánky do krematória. Už sa nevie dočkať a baba zúri. Zatiaľ čo on je pod schodmi, ona hore chystá pomstu. Vymýšľa, kam si spolu vyrazia.“ Prečítajte si úryvok z knihy Jaroslavy Blažkovej Happyendy.

+

Ochutnávka z knihy ... ako z gratulačnej karty... Na príjemné letné dni sme pre vás pripravili kúsok Nylonového mesiaca – úryvok z novely Jaroslavy Blažkovej, ktorý vyšiel v zbierke ... ako z gratulačnej karty...

+

Prečo mám takú ostrú pamäť? Rozhovor s Jaroslavou Blažkovou „Roky a roky som bola autorkou dlhých, podrobných listov na najrozličnejšie adresy. Bola som zvyknutá zdôveriť sa so všetkým, čo som zažila, čo sa okolo mňa deje, s mnohými podrobnosťami. Ani som si veľmi neuvedomovala, že to bola zástupná forma mojej literatúry.“ Čítajte v rozhovore Ľuboša Juríka s Jaroslavou Blažkovou.

***
Budeme rady, ak pre Vás budú ASPEKTovské ňjúvinky vítaným zdrojom informácií a upozorníte na ne ďalšie a ďalších, ktorí by o ich zasielanie mali záujem. Ak si neželáte, aby sme Vám ASPEKTovské ňjúvinky zasielali, pošlite prosím prázdny e-mail na adresu administrativa(zavinac)aspekt(bodka)sk, v predmete uveďte UNSUBSCRIBE.
*****
Feministická vzdelávacia a publikačná organizácia ASPEKT, Mýtna 38, 811 07 Bratislava,
02 5249 1639 , aspekt(zavinac)aspekt(bodka)sk, www.aspekt.sk

***

  

 

Projekt Podpora rozvoja rodovej kompetencie prostredníctvom publikačno-vzdelávacích aktivít bol podporený sumou 80928 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu Podpora rozvoja rodovej kompetencie prostredníctvom publikačno-vzdelávacích aktivít je Posilnenie kapacít MVO a zlepšenie podmienok na fungovanie občianskej spoločnosti.