Začne sa siedmy ročník Filmového festivalu inakosti

Filmový festival zameraný na snímky s LGBTI témami sa začína 23. októbra a potrvá päť dní. Viac ako dvadsať filmových predstavení uvedie Kino Lumière. Hlavným pútačom tohto ročníka festivalu je víťazný film festivalu v Cannes Život Adèle (La Vie d'Adèle, Abdel Kechiche, 2013), ktorý rozpráva príbeh lásky mladej Adèle a excentrickej umelkyne Emmy a o ktorom kritika uvádza, že posúva hranice zobrazovania erotiky.

Z úplne iného súdka pochádza americká komédia Gayby (Gayby, Jonathan Lisecki, 2012), v ktorej sa bývalí spolužiaci z vysokej školy – ona a on – rozhodnú „zaobstarať si“ spolu dieťa. Rozhodnutie však komplikuje nielen jeho sexuálna orientácia. Dôkazom, že „queer cinema“ nie je cudzím pojmom ani v našich zemepisných končinách, môže byť film poľskej režisérky Malgorzaty Szumowskej V mene... (W imie..., Małgorzata Szumowska, 2013). Vizuálne atraktívna snímka mladej filmárky otvára kontroverznú tému homosexuality v radoch predstaviteľov rímskokatolíckej cirkvi.

„Každý rok sa snažíme zostaviť čo najpestrejší program, ktorý zodpovedá rozmanitosti životných skúseností LGBTI ľudí a zároveň reflektuje aktuálne dianie vo svetovej kinematografii. Veríme, že viac než 20 filmových predstavení opäť pootvorí dvierka do sveta spoznávania odlišností a rozpoznávania podobností,“ hovorí riaditeľka festivalu Zita Hosszúová. Pestrý však podľa jej slov nebude len filmový program. Prednáškami a diskusiami chcú organizátori a organizátorky FFi obsiahnuť čo najširšie spektrum tém rezonujúcich v LGBTI komunite aj mimo nej. Aké sú právne možnosti úpravy vzťahu dvoch osôb rovnakého pohlavia? Ako sa prejavuje komunita v pracovnom prostredí? Čo možno nechcete, ale mali by ste vedieť o sexe s rovnakým pohlavím? Na tieto aj ďalšie otázky budú hľadať odpovede pozvaní odborníci a odborníčky spolu s festivalovým publikom.

Patronát nad festivalom aj v jeho siedmom ročníku prevzali herečka Zuzana Kronerová a herec Richard Stanke, záštitu zasa minister spravodlivosti a predseda Výboru pre práva LGBTI osôb Tomáš Borec. Tento ročník FFi sa realizuje aj v rámci projektu Dúhový rok, ktorého cieľom je zmiernenie homofóbie a zlepšenie spoločenskej akceptácie LGBTI ľudí na Slovensku. Realizuje sa v partnerstve s divadlom NoMantinels.

Ako citovať tento článok:

red. Začne sa siedmy ročník Filmového festivalu inakosti In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 10/10/2013. Získané 28/01/2021 - 04:00. Dostupné na http://aspekt.sk/node/2145