Minister Lajčák sa vyjadril k zastavenému projektu Bábkového divadla na Rázcestí

ASPEKT podporuje Bábkové divadlo na Rázcestí, ktorému župan Banskobystrického samosprávneho kraja odmietol podpísať zmluvu o poskytnutí dotácie na projekt STOP EXTRÉMIZMU, schválený ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí. S divadlom dlhodobo spolupracujeme a inscenácia List čiernemu synovi, ktorá je súčasťou tohto projektu, vznikla na základe poviedky Ireny Brežnej publikovanej v knihe Tekutý fetiš (ASPEKT 2005). Aj preto sme 29. septembra 2015 požiadali o vyjadrenie k situácii ministra Miroslava Lajčáka. Dňa 19. októbra nám prišlo vyjadrenie, v ktorom minister uvádza:
„Je mi, ako aj mojim spolupracovníkom, ľúto, že Bábkové divadlo na Rázcestí nemôže sumu využiť pri realizácii projektového zámeru, ktorý bol pozitívne hodnotený členmi odbornej hodnotiacej komisie. Zároveň by som chcel zdôrazniť, že aj napriek nepochopiteľnému rozhodnutiu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja budeme s divadelníkmi z Banskej Bystrice hľadať možnosti ďalšej spolupráce mimo dotačných mechanizmov, ktorých proces neumožňuje vopred garantovať ďalšie financovanie.“ Celý list si môžete prečítať v prílohe.
 
Zásah banskobystrického župana do slobody divadelnej tvorby vyvolal silnú odozvu a divadelná i široká verejnosť rôznymi spôsobmi podporila Bábkové divadlo na Rázcestí. Aj vďaka tejto podpore divadlo môže realizovať zakázaný projekt. Prečítajte si cestovný zápisník k projektu a môžete tiež prispieť k jeho ďalšej realizácii.
Príloha: 
Ako citovať tento článok:

red. Minister Lajčák sa vyjadril k zastavenému projektu Bábkového divadla na Rázcestí In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 12/11/2015. Získané 25/07/2020 - 20:44. Dostupné na http://aspekt.sk/node/2482