Skoncujme s násilím! 14. február je stále V-Day

V-Day čiže Deň V si celosvetovo pripomíname už osemnásť rokov. Cieľom akcie je verejne a dôrazne upozorniť na to, že násilie páchané na ženách a dievčatách musí prestať. Podnetom pre organizovanie V-day bola hra Eve Ensler Monológy vagíny.

Ensler svoj dramatický text uvádzala v menších mestách aj vo veľkomestách po celom svete. Stretla sa vďaka tomu s mnohými ženami a vypočula si od nich množstvo príbehov o rôznych podobách násilia, ktoré poznačili ich životy. Stovky žien jej rozpovedali príbehy o znásilnení, o inceste, násilí zo strany partnera a manžela, o mrzačení genitálií.

Poslanie V-day je teda veľmi jednoduché: požiadavka prestať s násilím páchaným na ženách. Deň sv. Valentína bude V-Day dovtedy, kým sa násilie páchané na ženách neskončí. Keď budú všetky ženy žiť v bezpečí a nebudú sa musieť báť, že sa stanú obeťou násilia, potom sa V-Day stane dňom Víťazstva nad násilím.

Súčasťou Dňa V je kampaň One Billion Rising. Upozorňuje na to, že každá tretia žena sa počas svojho života stretne s násilím. To je spolu miliarda žien zažívajúcich násilie.

Pôvodný text vyšiel vo feministickom kultúrnom časopise Aspekt 1/2002, v ktorom si môžete prečítať aj úryvky z knihy Monológy vagíny. Knihu nájdete aj v knižnici ASPEKTU.

Výšivka a foto: Kundy Crew

 

Ako citovať tento článok:

red. Skoncujme s násilím! 14. február je stále V-Day In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 12/02/2016. Získané 07/07/2020 - 18:16. Dostupné na http://aspekt.sk/node/2568