Učiteľky, sestričky a iné zamestnankyne

Nedávno som na sociálnej sieti videla obrázok z nálepky na dvere izby sestier. Zaujímalo ma, ako by na mojich priateľov a náhodných okoloidúcich pôsobil piktogram znázorňujúci sestričku v kratučkej  čiernej uniforme s podväzkami, v červených lodičkách, ktorá v polosede zviera medzi stehnami obrovskú striekačku.

Humorné sa to nezdalo nikomu. Napokon, komentovali najmä priatelia – a tých si predsa vyberáme. Kohosi však obrázok podnietil aj zamyslieť sa nad tým, ako by vyzerala takáto nálepka na zborovňu.
Podobne ako v sesterni nájdeme aj v zborovni hlavne ženy. Sexuálna mytológia zahŕňa i archetyp učiteľky, čiže veľa predstavivosti, ako by asi nálepka vyzerala, netreba.

To nič, že za oboma dverami očakávame predovšetkým zamestnankyne. Zamestnankyne, ktoré spája napríklad to, že prichádzajú do blízkeho kontaktu so súkromnou sférou druhých ľudí, čo vyžaduje vysokú mieru osobnej angažovanosti, a preto patria k odborom, ktoré najviac ohrozuje syndróm vyhorenia.
Zamestnankyne, ktoré na výkon svojho povolania v súčasnosti potrebujú vysokú školu a celoživotné vzdelávanie a asi preto pracujú v povolaniach najhoršie ohodnotených.

To sú len niektoré veci, pre ktoré ich v poslednom čase spájalo aj (neúspešné) štrajkové nasadenie. Štrajk sestier však údajne verejnosť podporovala viac než štrajk učiteľský. Vyzerá to teda tak, že ľudia poväčšine ich prácu dokážu oceniť.
Ak by to však bola pravda, asi by tu už tak dlho nebežala kampaň s príznačným názvom: „Poďakuj sestre, nič ťa to nestojí“. Naša sebaúcta, bodaj ho, sa totiž aj v dospelosti odvíja nielen od výplatnej pásky, ale aj od prejavov úcty z okolia (učiteľský stav tomu hovorí spoločenské uznanie).

Našťastie, sú tu ešte „humorné piktogramy“, ktoré dokážu poukázať na silné stránky zamestnankýň prefeminizovaných odborov. Napokon, dnes sa s červenými nohavičkami stiahnutými k vlastným členkom dostanete aj do parlamentu.
Takže nejaký podobný piktogram na dverách zborovne, sesterne, kuchyne, úradovne a podobne by už vlastne nemal byť problém.

Komentár autorky románu Morituri Eleny Elekovej pôvodne vyšiel na stránke sme.sk

Súvisiace odkazy: 
Ako citovať tento článok:

red. Učiteľky, sestričky a iné zamestnankyne In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 11/05/2016. Získané 17/07/2024 - 15:12. Dostupné na http://aspekt.sk/node/2649